Mozambik - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Mozambický metical (MZM) = 100 centavos. Bankovky sú v hodnotách 100,000, 50,000, 20,000, 10,000, 5000 a 1000 MZM a mince sú v hodnotách MZM5000, 1000, 500, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 MZM

Platobné karty

Dajú sa použiť pri platbe v niektorých vybraných obchodoch, preto je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Mozambiku u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 7:30 do 15:30.

Jedlo a nápoje

Mozambická kuchyňa je prevažne portugalská s jemným nádychom orientu.

Miestne špeciality:
Kura piri – piri.
Kura Zambezi.

Dary mora – špeciálne krevety zo zátoky Delagoa, ktoré sa po ugrilovaní podávajú s pikantnou piri-piri omáčkou.

Matapa (omáčka z arašidov a listov cassavy), servírovaná s ryžou alebo wusou (ovsenou kašou).

Nočný život

Maputo žije rušným nočným životom, špeciálne cez víkendy. Feira Popular je hlavné fórum zábavy s barmi a klubmi, z ktorých niektoré disponujú i živou muzikou. Čo sa hudby týka, mozambické kluby znejú prevažne tradičnými africkými rytmami, občas doplnenými o najnovšie svetové hity. Vo väčšine väčších miest nájdete i kiná.

Nakupovanie

K tradičným nákupným artiklom Mozambiku určite patria košíky, rituálne masky, kožené výrobky, potlačené obrusy, trstené rohože...

Kalendár podujatí

Potápanie so žralokom veľrybím (okt – mar) – v zálivoch Ponta Do Ouro a Ponta Malongane (južný Mozambik) je možné šnorchlovať s najväčším žralokom planéty (bez obáv, tento druh sa živí iba planktónom). Okrem toho miestne koralové útesy sú plné života a patria k jedným z najvyhľadávanejších rezortov potápania na svete.

Štátne sviatky

1. január, 3. február (Deň hrdinov), 7. apríl (Deň mozambických žien), 1. máj (Deň robotníkov), 25. jún (Deň vyhlásenia nezávislosti), 7. (Deň Lusackej obchodnej dohody) a 25. (Deň ozbrojených jednotiek) september, 25. december (Národný deň rodiny/Vianoce).


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...