Botswana - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Botswana je rozľahlá, suchá krajina s rozlohou blízkou Francúzsku, kde žije iba 1,6 milióna obyvateľov, z ktorých prevažná väčšina sa sústreďuje v okolí dvoch veľkých miest Gaborone a Francistownu.

Botswana je krajinou s najväčším percentuálnym pokrytím územia ustúpeného prírodným rezerváciám na svete. Úctyhodných 17% jej rozlohy zaberá národný park, ktorý spolu s obrovskými rezerváciami v delte Okavangy a Tuli Blocku ukrajuje celkových 38% z Botswany.

Juhovýchodná Botswana

Gaborone

Dejiny Botswany mapuje Národné múzeum v hlavnom meste Gaborone (otvorené od ut do pia 9:00-18: 00 a cez víkendy 9:00 do 17:00), kde sa okrem permanentných expozícií uskutočňujú i príležitostné výstavy, sympóziá a konferencie. Gaborone má viacero zaujímavých kníhkupectiev a knižníc, vrátane knižnice Botswanskej Univerzity, ktorá sa pýši oddelením s príznačným názvom „Botswana Room“, venujúcim sa čisto literatúre o krajine. Na miestnych trhoviskách možno zakúpiť tradičné suveníry ako keramiku, košíky, kožu a tkáčske produkty

5 km od centra sa rozkladá 600 hektárová, gaboronská rezervácia (Gaborone Game Reserve), pozostávajúca z hlavných parkov obývaných rôznymi druhmi antilôp.

10 km od mesta sa rozprestiera súkromná prírodná rezervácia Molokodi (3 000 km2). Návštevníci sa vydávajú na prechádzky so sprievodcom, aby sa ocitli zoči - voči slonom a gepardom. V oboch spomínaných rezortoch žijú aj malé počty vzácnych, bielych nosorožcov.

Ďalším parkom v okolí Gaborone je domov levov - St Claire Lion Park.

Gaboronská priehrada je centrom vodných športov, odkiaľ sa organizujú jednodňové výlety do Oodie, Thamagy a Pilane, zamerané na prehliadku lokálnych remesiel. Jedným z nich je i tkáčske cenrum v Lentswe-La-Odi (severne od Gaborone), kde kúpite miestne výrobky za zlomok ceny, ktorú by ste za ne zaplatili v mestách. Múzeum Phuthadikobo v Mochudi detailne popisuje vývoj kmeňa Bakgatla, pričom Mochudi je akýmsi regionálnym, hlavným mestom bakgatlačanov.

Serowe

Na polceste medzi Gaborone a Francistownom leží jedna z najväčších botswanských osád – Serowe, sídlo kmeňa Bangawato a rodisko charizmatického, prvého, botswanského prezidenta Sira Seretseho Khamu, ktorý je pochovaný na lokálnom cintoríne. Zaujímavosťami sú Pamätné múzeum Khamovho rodu a ruiny osídlenia z 11. storočia na kopci Thathaganyana.

Tuli Block

Táto súkromná rezervácia o rozlohe 120 000 hektárov sa výrazne líši od zvyšku Botswany. Jej krásne zákutia sú domovom mnohých druhov vtáctva a početných stád slonov a niektoré kamene rozosiate po krajine sú staré tisícky miliónov rokov. Všetku túto nádheru návštevníci vychutnávajú na safari výletoch z konského sedla.

Severovýchodná Botswana

Francistown

Francistown je interesantnou zastávkou turistov na ceste do prírodných rezervácií Okavango, Moremi a Chobe. Mesto bolo založené spolu s objavením zlata v roku 1867, i keď archeologické vykopávky dokazujú, že táto oblasť bola obývaná už 80 000 rokov pred vznikom Francistownu. Viac o lokálnych dejinách sa dozviete v Múzeu Supa-Ngwao, ktoré okrem zaujímavých expozícií zahŕňa i informačné centrum a obchod so suvenírmi, knihami či mapami. V meste má sídlo niekoľko slušných hotelov a reštaurácií a nočný život, ktorý je v Botswane pomerne vzácny, má svoje centrum práve v Francistowne.

Panvy Makgadikgadi a Nxai

37 km severne od Francistownu leží vstupná brána do Národného parku Nxai – rozľahlé územie (približne o rozlohe Portugalska) bolo kedysi pokryté obrovskými, plytkými, soľnými jazerami. Iba niekoľko málo ostrovčekov, tvorených palmami a baobabmi, narúša hladkosť terénu. Súčasťou parku je však i trávnatá oblasť (Kgama- Kgama, 2 578 km2), na lúkach ktorej sa preháňajú zebry a buvoly.

Piesky Makgadikgadijskej panvy, z ktorej 4 900 hektárov ukrajuje chránený, národný park, sa v období sucha skvejú bielou farbou soli a počas dažďov sa menia na trblietavé jazero, obliehané plameniakmi. Napiť sa prídu i zebry a buvoly. Po skončení obdobia dažďov zvieratá zamieria k brehom rieky Boteti.

Severozápadná Botswana

Kasane

Malebné mestečko Kasane leží na rieke Chobe, z jednej strany je obklopené Národným parkom Chobe a z druhej hranicou so Zimbabwe. Nájdete tu množstvo ubytovacích zariadení od hotelov cez chatky až po kempingové tábory, banky a sprievodcovské agentúry, ktoré poskytujú výlety do parku a tiež k Viktóriinym vodopádom (Zimbabwe), vzdialeným necelých 40 km od Kasane.

Národný Park Chobe

Park o rozlohe 10 566 km2 je domovom pre mnoho afrických zvierat, vrátene slonov, ktorí sa na poludnie v tisícoch presúvajú, po dobre vychodených cestičkách, za osviežením k brehom rieky Chobe. Rezervácia sa pýši najvyššou populáciou slonov na svete (45 000-90 000). Okrem mierumilovných obrov uvidíte početné stáda buvolov, hrochy a rôzne druhy párnokopytníkov.

Ďalej na juhu sa rozprestiera akási mini verzia Okavanga – močariny Linyanti, úrodné, zelené oázy poskytujú útočisko mnohým zaujímavým živočíchom. Neďaleko, na severnom brehu dávno vysušeného jazera, ktoré kedysi pokrývalo väčšinu Botswany, sa rozprestiera trávnaté more (Savuti) obsypané skalami, kde odpočívajú leopardy a paviány.

Hory Tsodilo

Severozápadne od delty Okavanga, v blízkosti pásma Caprivi (Namíbia) sedia štyri hory. Tri z nich dostali mená Muž, Žena a Dieťa, štvrtý kopec je bezmenný a miestni ho s obľubou častujú prívlastkom „Zavrhnutá žena“. Domorodci veria, že Tsodilo je miestom odpočinku mŕtvych a zároveň sídlom bohov. Pohorie bolo obývané po tisíce rokov a mnohé z jeho skál sú dekorované maľbami, z ktorých najstaršia má cca 4 000 rokov.

Delta

Maun

Malé mestečko (950 km do Gaborone) bolo založené v roku 1915 ako správne centrum obyvateľov Batawany. Dnes vďaka svojmu medzinárodnému letisku slúži ako vstupná brána Botswany pre mnohých turistov. V jeho rušných uliciach nájdete niekoľko dobrých hotelov a reštaurácií, sprievodcovských agentúr, informačné centrum a jediné banky v okruhu niekoľkých stoviek kilometrov.

Delta Okavango

Bezpochyby, najimpozantnejšia časť severnej Botswany sa rozkladá na púšti Kgalagadi (známej ako Kalahari) a je ľahko dostupná z Maunu. Okavango je najväčší, vnútrozemský, deltový systém na svete. Región vládne neuveriteľne krásnymi a unikátnymi, prírodnými zákutiami, ktoré sa rozkladajú na ploche 15 000 km2, ponímajúc trávnaté lúky, zalesnené vyvýšeniny a široké pásma riek a riečok, otvárajúcich sa do nádherných lagún. Najvhodnejším dopravným prostriedkom je kanoe (mokoro), často využívané domorodcami i turistami. Vody riek sú čisté a pri ich splavovaní nie je stretnutie s krokodílmi, hrochmi, žirafami, slonmi a pestrofarebným vtáctvom zriedkavosťou.

Na západe žije väčšina miestneho obyvateľstva (prevažne rybári), východ pokrýva jediné

chránené územie delty, Národný prak Moremi, pričom väčšina rezervácie je v súkromnom vlastníctve zastavanom luxusnými chatami a kempmi, ktoré pri stúpaní vody počas obdobia dažďov často predstavujú jediné orientačné body pri navigácii deltami.

Delta sa delí na tri časti: Úžina (severozápad) je skvelá na rybárčenie, ale koncentrácia exotických zvierat je tu pomerne nízka, permanentná (centrálna) barina, prepletaná zelenými panvami a mokraďami a sezónna (okrajová) barina, ktorá sa tiahne na východe a juhu delty Okavango.

Oblasť ma svoju mikroklímu, ktorá vládne troma obdobiami: horúco a pomerne sucho (august - november), kedy je prehliadka delty najideálnejšia, teplo a vlhko (december – marec), prináša rozmach vegetácie a chladnejšie a sucho (apríl - august).

Chránená oblasť Moremi

Tento prekrásny park pokrýva 1 812 hektárov v severovýchodnom rohu Okanvanga. Rezervácia oplýva obrovskými trstinami, ukrývajúcimi lagúny, ktoré sa skvejú medzi vysokými baobami (košaté stromy), vratkými násypmi termitov a suchom popraskanými blatovými poľami. Moremi hostí i stáda žiráf, buvolov a slonov, zdanlivo lenivých levov a hrochy. Južne odtiaľto sa nachádzajú jaskyne Gcwihaba (Hyenia diera) s krásnymi stalaktitmi.

Centrálna a južná Botswana

Rezervácia Centrálna Kalahari

Odľahlá a pomerne neprebádaná oblasť bola zriadená ako útočisko pre zvieratá, ale tiež pre niekoľko málo krovákov (bushmanov). Terén parku je rôznorodý, zahŕňa rozľahlé planiny, soľné panvy, pieskové duny, suché kroviny na severe (kde sú najlepšie predpoklady pre pozorovanie života v divokej prírode), buše v centrálnej oblasti a južné lesy.

Rezervácia Khuste

Na tejto po väčšinu roka vyprahnutej savane v centre Kalahari nájdete mnoho plytkých paniev, ktoré sa v období dažďov naplnia vodou, čím poskytnú dočasné útočisko stovkám druhov vtákov a osvieženie pre antilopy, pštrosov, žirafy, levov, leopardov a vzácnu hnedú hyenu. Rezervácia sa na juhu včleňuje do Národného parku Centrálnej Kalahari.

Národný park Kgalagadi

Územia Kgalagadi prekračuje hranice s Južnou Afrikou na juhozápade krajiny a radí sa k jedným z mnohých plánovaných „mierových“ parkov, ktoré prechádzajú hranicami medzi jednotlivými krajinami, aby tak umožnili prirodzenú migráciu zvieratám.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...