Botswana - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Pula (P) = 100 thebov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20 a 10 P, mince sú v hodnotách 5, 2 a 1 P a 50, 25, 10 a 5 thebov.

Platobné karty

American Express, Diners Club, MasterCard a Visa sú široko akceptované, ale i napriek tomu je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Botswane u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 9:00 do 15:30, v sobotu od 8:15 do 10:45.

Jedlo a nápoje

Reštaurácie nájdete v hlavných mestách, ale i v parkových táboroch, kde sú však možnosti výberu značne obmedzené. Za základ botswanskej kuchyne sa považuje ovsená kaša, proso, hovädzina a jahňacina.

Miestne špeciality:

Morama (podzemná zelenina).

Kalaharská hľuzovka.

Červy mopane (varené, pečené alebo vyprážané).

Výdatným doplnkom stravy sú orechy (arašidy, vlašské) a strukoviny (fazuľa).

Morogo (divoko rastúci a veľmi chutný špenát).

Rôzne druhy melónov.

Seswaa alebo chotlho sú tradičnými mäsovými pochúťkami (mäso varené v slanej vode sa najčastejšie servíruje s kukuričnou kašou).

Alternatívy chleba predstavujú parené cesto (matemekwane), palacinky (diphaphatha) a maslové koláče (magwinya).
Miestne nápoje:
Palmové víno (extrémne silné) a Kgadi ( kvasený nápoj z cukru a huby).

Tradičné pivo bojalwa (má jemný, jablkový nádych) a populárne je i domáce, zázvorové pivo.

Rooibos – čaj z kalaharských krovín.

Nočný život

Ľudia v Botswane sú zvyknutí vstávať vo veľmi skorých ranných hodinách, aby stihli väčšinu práce do horúceho poludnia. Nočný život je preto pomerne chudobný. Bary, reštaurácie malé kiná nájdete iba vo väčších mestách (Gaborone, Francistown, Maun).

Nakupovanie

Medzi najtradičnejšie suveníry z Botswany sa radia ručne zhotovené šperky, vlnené výrobky a prútené košíky. Ak patríte k náročnejším zberateľom, možno sa vám podarí získať nejaké dielko moderných krovákov, ktoré sú vystavené v D’Kare (cca 40 km od Ghanzi).

Kalendár podujatí

Maitisong Festival (mar- apr) – veľká prehliadka kostýmov, tancov, divadelných predstavení sa uskutočňuje v uliciach hlavného mesta, ale i v miestnom múzeu.

Ostatné podujatia sú v podstate kalendárom najvhodnejších, časových rozmedzí, pre pozorovanie prírody v jednotlivých parkoch a rezerváciách Botswany.

Štátne sviatky

1.január, apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 1. máj, 1. (Deň Sira Seretseho Khamu) a 15.-16. júl (Prezidentské dni), 30. september (Deň Botswany), 25.-26. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...