Honduras - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Tegucigalpa

Hlavné mesto bolo pôvodne založené ako tábor v okolí bane v r. 1524. Podobne ako mnoho miest Centrálnej Ameriky, Tegucigalpa nikdy nebola podrobená zemetraseniu alebo plameňom a preto sa v nej zachovalo veľa tradičných rysov. Návštevníkom hlavného mesta doporučujeme navštíviť pôsobivé mestské parky, najmä park Concordia, v ktorom je zobrazená Mayská architektúra a park United Nations (Spojených národov) s veľkolepým pohľadom na mesto. Tiež doporučujeme návštevu susediaceho mesta Comayagua - bývalého hlavného mesta Hondurasu s majstrovskými prácami dláždených ulíc koloniálnymi majstrami, úzkymi námestiami a vybielenými domami.

San Pedro Sula

Je to rýchlo rastúce centrum pre pestovanie banánov, výstavbu cukrovarov a ich distribúciu pre celé severné pobrežie. V súčasnosti sa San Pedro Sula pýši novým letiskom, prvotriednymi hotelmi a niekoľkými excelentnými reštauráciami.

Copán

Staroveké mesto Copán je vzdialené 171km od San Pedro Sula. Archeologický park vytvorený z ruín mesta Copán na západe Hondurasu je najzachovalejším testamentom kultúrneho dedičstva mayských indiánov. Medzi najznámejšie ruiny patrí úžasná Akropola zložená z nádvorí a chrámov, námestie Great Plaza, obrovský amfiteáter, a Court of the Hieroglyphic Stairway. V blízkosti Veľkej Akropoly sa nedávno našli neoceniteľné vykopávky. Väčšina mestských pôvodných sôch je vystavená v Múzeu sôch v Copáne, v ktorom sa nachádza aj presná kópia štvorposchodového chrámu, ktorý bol nedávno vykopaný v blízkosti Akropoly.

Karibské pobrežie

Z turistického a komerčného hľadiska sú dôležité dve pobrežné mestá: La Ceiba a Trujillo. La Ceiba, ktorá leží na úpätí vysokého pohoria Pico Bonito (1500m ), je hlavným banánovým prístavom, avšak v súčasnosti sa zameriava na turistiku a ekoturistiku. Nachádzajú sa tu dobré hotely a pláže, medzinárodné letisko, ktoré je hlavným zdrojom príjmov mesta. V blízkosti mesta sa nachádza národný park Pico Bonito, ktorý je chránenou oblasťou dažďových pralesov s veľmi vysokými zrážkami, so strmými svahmi, kde sa formovali početné vodopády a nádherné scenérie.

Trujillo

bolo kvitnúcim prístavom a bývalým hlavným mestom Hondurasu. Dnes sa v tomto prístave nachádza značný počet starých španielskych budov s fascinujúcou pirátskou históriou a nádhernými tropickými plážami. Dnes sa v oblasti Trujillo otvárajú nové ubytovacie kapacity.

Bay Islands

50km od karibského pobrežia leží exotické súostrovie Bay Islands. Pozostáva z troch hlavných (Roatan, Guanaja a Utila) a niekoľkých menších ostrovov. História súostrovia Bay Islands preklenuje starovekú mayskú civilizáciu, prvotné objavy nového sveta Španielmi, kolonizovanie súostrovia pirátmi až po vplyv Britského impéria. Roatan a Guanaja sú kopcovité tropické ostrovy chránené veľkým koralovým útesom, ktorý poskytuje vhodné podmienky pre športové potápanie.
Utila ponúka návštevníkom rozsiahle pieskové pláže obklopené palmami.

Aktivity

Ekoturistika
Vzrušujúca krajina Hondurasu s množstvom flóry a fauny ponúka veľa lákadiel pre milovníkov prírody. Nachádza sa tu množstvo národných parkov a miest pre únik z civilizovaného sveta.

Spomedzi prírodných krás môžeme najviac obdivovať pohoria, tropické lesy, lesy s chladnejšou a suchšou klímou, borovicové lesy a obrovské rieky. Krajina na pobreží je domovom opíc a vodných sirén. Návštevníci môžu vidieť tieto zvieratá z člna pri plavbe po močiaroch. V daždivých lesoch patria medzi atrakcie tukany a orchidey. Centrom ekoturistiky je La Ceiba a najmä národný park Pico Bonito, ktorý ponúka príležitosti pre horolezectvo v dažďových pralesoch. Pre pozorovanie vtákov je najvhodnejšie jazero Yojoa na západe krajiny. Nadšenci života divokej prírody môžu podniknúť výlet na člnoch pozdĺž kľukatých kanálov Cuero a Salado Wildlife Refuge, ktoré sú domovom početných druhov opíc, aligátorov, vodných vtákov a manatees.

Vodné športy
Pre športové potápanie v priezračnej vode sú určené hlavne ostrovy Bay Islands, ktorých pobrežie oplýva hojnosťou koralov a hemžiacimi sa tropickými rybami. Vstupnou bránou na tieto ostrovy je mesto La Ceiba, ktorá si získala v Karibiku reputáciu možnosťou športového potápania. Niektoré hotely v cene za ubytovanie ponúkajú prenájom potápačského výstroja. Na obidvoch morských pobrežiach, kde sa nachádzajú nádherné pieskové pláže, je plávanie bezpečné. Dobrý rybolov je taktiež na obidvoch morských pobrežiach. Jazero Yojoa je považované za najlepšie miesto pre rybolov na zemi. Rafting je populárny na rieke Río Cangrejal v národnom parku Pico Bonito. Jednodňové výlety do národného parku sa uskutočňujú z La Ceiba.

Ďalšie aktivity
Vzrastajúci záujem je o golf, pričom ihrirská sú dostupné vo väčšine obývaných oblastiach. Najpopulárnejším diváckym športom je futbal.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...