Honduras - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

American Airlines prevádzkujú denne lety do Hondurasu so zástavkou na Miami. Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Hondurasu, patria Continental Airlines, Iberia, Copa Airlines a Taca International Airlines. Pri rezervovaní letenky na medzinárodnú destináciu vydanej v Hondurase sa platí 10 percentná daň z obratu.

Približné letové časy: Let z Tegucigalpa do Londýna trvá 12 hodín 30 minút. Do Londýna nie je priama letecká linka; spojenie je zvyčajne cez Miami, Houston alebo Los Angeles. Z Tegucigalpa do New Yorku je dĺžka letu 8 hodín.

Medzinárodné letisko: Letisko Tegucigalpa (TGU) je vzdialené 5km juhovýchodne od hlavného mesta v Toncontíne. Preprava na letisko je taxíkmi a autobusmi. Na letisku sa poskytujú bankové, reštauračné, poštové služby, bar, nákup tovaru nepodliehajúci clu, prenájom áut (Avis a Budget), a služby prvej pomoci.
Ďalšie medzinárodné letiská sú v San Pedro Sula (SAP, Dr Ramón Villeda Morales), v La Ceiba (LCE, Golosón) a v Roatán (RTB, Dr Juan Manuel Galvez).

Letiskové poplatky: Od veku 12 rokov sa vyberá jednotný poplatok US$25.

Loď

Hlavnými prístavmi pozdĺž karibského pobrežia sú Puerto Cortés, Tela, La Ceiba a Trujillo. Medzi Port Isabel v Texase a Puerto Cortés premáva kompa. Na pobreží Tichého oceánu sú hlavnými prístavmi Amapala a El Henecan. Lode premávajúce na Harrison Linkách, Carol Linkách, Cie Generale Transatlantique, Hapag-Lloyd, The Royal Netherlands Steamship Company a plavidlá spoločnosti United Fruit Company a Standard Fruit Company majú niekedy obmedzenú ubytovaciu kapacitu.

Vlak

Medzi Hondurasom a susediacimi krajinami neexistuje železničná doprava.

Cestná doprava

Cesty vedú zo Salvadoru a Nikaragui cez panamerickú autostrádu, a z Guatemaly po diaľnici Western Highway. Víza je nutné získať pred uskutočnením cesty. Prekročenie hraníc je často zdĺhavé.

Autobusová doprava: Medzinárodnú autobusovú dopravu do všetkých hlavných miest Strednej Ameriky prevádzkuje spoločnosť Ticabus. Pohodlné spoje sa často rezervujú deň dopredu.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Medzi Tegucigalpa a inými hlavnými mestami premávajú denne tri miestne linky (Isleńa Airlines, Sosa Airlines a Rollins Air). Islena Airlines a Sosa Airlines prevádzkujú letecké služby do Utila, na ostrovy Bay Island (mimo karibského pobrežia). Vyše 30 malých letísk uskutočňuje komerčné lietanie a prepravu pomocou malých lietadiel.

Letiskové poplatky: Letiskový poplatok pre miestnu dopravu je dve a pol percenta z ceny lístku vydaného v Hondurase.

Loď

Medzi prístavmi na tichomorskom a karibskom pobreží premávajú trajekty. Viac informácií získate v danom prístave na miestnych úradoch. Niekoľkokrát týždenne sa uskutočňuje preprava na plachetniciach z La Ceiba a Puerto Cortés na ostrovy Bay Islands. Výlet plachetnicami treba dohodnúť s miestnymi majiteľmi lodí.

Vlak

Existujú iba tri železničné trate, pri severnom pobreží, ktoré slúžia najmä na prepravu medzi banánovými plantážami. Návštevníci môžu uskutočniť výlet z San Pedro Sula do banánových plantáži na „banánovom vlaku“, a z La Ceiba na turistickom vlaku.

Cestná doprava

Cestná premávka je ako u nás, jazdí sa v pravo. V krajine je celkovo 14,600 km ciest, z toho je 8364 km použiteľných za každého počasia a 2543 km je asfaltových. Cesty, ktoré sú použiteľné za každého počasia, vedú z Tegucigalpa do San Pedro Sula, Puerto Cortés, La Ceiba, do miest pozdĺž karibského pobrežia a do miest nachádzajúcich sa na juhu v okolí zátoky Fonseca .

Autobusová doprava
Miestne linky premávajú pravidelne do väčších miest. Sú však veľmi vyťažené a preto je potrebné si vopred rezervovať miesto. Vo všeobecnosti je cestná doprava veľmi lacná.

Taxi
Cena za taxík v meste sa neúčtuje tachometrom ale jednotným poplatkom v rámci mesta. Cenu mimo mesta je potrebné dohodnúť vopred. Prenajímanie áut: Autá sa prenajímajú na letisku. Pre riadenie auta postačí medzinárodný i národný vodičský preukaz.