Uruguaj - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Uruguaj je zhruba 4 hodiny pozadu voči štandardnému stredoeurópskemu času.

Peniaze

Mena

Uruguayo (UYU) = 100 centésimos. Bankovky sú v hodnotách 2 000, 1 000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 UYU, mince sú v hodnotách 10, 5, 2 a 1 UYU a 50 centésimos.

Platobné karty

K najviac akceptovaným platobným kartám patria American Express, Diners Club, MasterCard a Visa. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Uruguaji u vasej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 13:00 do 17:00.

Jedlo a nápoje

Väčšina uruguajských reštaurácií je vybavená na spôsob tzv. parrilladas (grilovacie pohostinstvo).
Miestne špeciality:

Bife de chorrizo (steak).

Cazuella (podobá sa gulášu) a zvyčajne sa podáva s mondongom (držky).

Morcilla dulce (sladká, čierna klobása vyrobená z krvi, pomarančovej kôry a vlašských orechov) a morcilla salada (slaná klobása).

Dulce de leche (mliečne sladkosti).
Chaja (piškótové cesto, plnené džemom a šľahačkou).
Miestne nápoje:

Vysokú kvalitu dosahujú bohaté uruguajské vína. Obľúbené je najmä medio-medio (z polovice suché, biele víno, z polovice šampanské).

Rôzne značky piva sú tiež lákavé.

Miestnu pálenku zastupujú cańa, grapa, lokálna whisky a gin.

Nočný život

Vystúpenia baletu, symfonického orchestra a divadelné predstavenia majú svoje miesto v Montevideu od marca do januára. Ak však patríte k priaznivcom aktívnej zábavy, skúste to v jednom z tanečných klubov, kde vás bude sprevádzať svetový mainstream alebo klasické tango. Uruguaj k svojim návštevníkom nie je skúpy a okrem tancovania ponúka i trochu toho hazardu v lokálnych kasínach.

Nakupovanie

V Starom meste nájdete mnoho obchodov so starožitnosťami. K najčastejším suvenírom sa radia semišové bundy, šperky z ametystu či obrazy.

Kalendár podujatí

Detský filmový festival (júl) – každoročný festival filmovej tvorby pre deti sa uskutočňuje v Montevideu za silnej podpory Unicefu.

Štátne sviatky

1. január, február – Karneval, apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 19. apríl (Vylodenie 33 patriotov), 1. a 18. (Boj o Las Piedras) máj, 19. jún (Narodenie generála Artigasa), 18. júl (Deň konštitúcie), 25. august (Deň vyhlásenia nezávislosti), 12. október (Objavenie Ameriky), 2. november, 25. december.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...