Svazijsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Mbabane

Hlavné mesto Svazijska leží na severnom konci údolia Ezulwini, medzi granitovými kopcami a dolinami, tvoriacimi pohorie Dlangeni. Malé mestečko je administratívnym centrom krajiny a vládne pokojným nábojom. Hlavné lákadlá predstavujú Mólo, Nové mólo a hlavná ulica pomenovaná podľa prvého, v meste narodeného Európana (Allister Miller).

Údolie Ezulwini

Malebné údolie Ezulwini je akýmsi prírodným zázrakom a zároveň hlavnou, turistickou atrakciou Svazijska. O krajine sa hovorí ako o jednej z najkrajších, afrických zemí, i keď k tomuto postu dospela až po vybudovaní kasína a hotela s rozhľadom na očarujúcu kotlinu. Údolie hostí okrem iného i golfové ihrisko, ozdravovacie stredisko, jeden z ôsmych horúcich, minerálnych prameňov v Svazijsku a zoskupenie hotelov, tvoriacich dovolenkové stredisko.

V srdci Ezulwini sa rozkladá spirituálne a legislatívne centrum kráľovstva – Lolamba. Tu nájdete štátny palác Embo, ktorý je sídlom Národného múzea, opisujúceho svazijské dejiny.

Manzini

Východne naprieč údolím je situované najväčšie mesto a komerčné centrum Svazijska - Manzini. Na ceste k nemu turisti míňajú vodopády Mantenga, Mantengské umelecké a remeselné centrum, prírodnú rezerváciu Mlilwane, letisko a industriálnu oblasť Matsaphy.

Manzini je typickým, rušným a výfukovými plynmi znečisteným mestom, ktorého hlavnými a jedinými atrakciami sú obrovské trhovisko a elegantná biela budova katolíckej misie.

Piggs Peak a severozápad

Severozápad krajiny je tvorený vlniacimi sa kopcami, čistými bystrinami a desiatkami vodopádov, ktoré ho povyšujú na jednu z najvyhľadávanejších oblastí. V lesoch sa ukrýva mestečko Piggs Peak, pomenované po francúzskom objaviteľovi Williamovi Piggovi, ktorý poblíž našiel ložiská zlata v roku 1884.

Národné parky a rezervácie

Svazijská Národná Spravovacia Komisia (Swaziland National Trust Commission – SNCT) má za úlohu ochranu a rozvoj mnohých oblastí Svazijska, vládnucich krásami prírody. V súčasnosti sú pod jej správou štyri rezervácie - Malolotja, Hawane, Mantenga a Mlawula, ktoré sú útočiskom pre mnoho zvierat a svojou unikátnosťou sa radia k jedným z najkrajších parkov južnej Afriky. V posledných rokoch si SNCT, v snahe rozvoja prírodného dedičstva, vzala pod patronát aj niektoré súkromne riadené parky ako Mlikwane (najstaršiu rezerváciu v Svazijsku), Malolotsha (neďaleko Piggs Peak), Hlane a Mkhaya.

Prírodná rezervácia Mkhaya

Na juhu krajiny, neďaleko príznačne pomenovanej osady Phuzumoya („napi sa vetra“) sa rozkladá park posiaty akáciami a krovinami, ktorý je domovom pre zebry a antilopy.

Prírodná rezervácia Mlilwane

Park leží v srdci údolia Ezulwini, jeho bohaté, trávnaté plochy sú útočiskom prevažne pre stáda párnokopytníkov, ale ani krokodíly nie sú v Mlilwane raritou. Vyše 100 km ciest umožňuje pohodlný prejazd parkom, pričom sprievodcu pre pešiu či motorizovanú prehliadku rezervácie si môžete objednať v miestnom informačnom centre.

Prírodná rezervácia Mlawula

Pohorie Lulombo tiahnuce sa po východnej hranici Mlawuly, poskytuje skvelé výhľady na Svazijsko na jednej strane a Mozambik na druhej. Rieky Mlawula a Mbuluzi obe pretekajú cez prekrásne údolia parku, kde rastú vzácne druhy stromov, a kde boli nájdené jednoduché nástroje z Doby kamennej, staré približne jeden milión rokov.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...