Praha - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Praha je hlavným a zároveň aj najväčším mestom Českej republiky. S aglomeráciou Prahu obýva skoro 2 milióny ľudí. Mesto leží v Stredočeskom kraji, na brehoch rieky Vltavy.
Územie hlavného mesta českej republiky bolo osídlené už predhistorickej dobe, zhruba pred 7 000 rokmi. Osídľovanie pražskej kotliny sa začalo až v 6 storočí. Od 10. storočia sa na kopci na ľavom brehu Vltavy začal stavať známy Pražský hrad, ktorý je dnes jeden z najväčších hradov na svete. Ten sa stal sídlom cisárov a kráľov, ktorí z prahy urobili centrum celej ríše. Pod hradom začalo v 12. storočí vyrastať mesto. To stojí dodnes.

Staré centrum Prahy rástlo niekoľko storočí. No dodnes je čo obdivovať. Jeho pamiatky sú dokonca zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Malá strana, Staré a Nové mesto postavené medzi 11. až 18. storočím sú majestátnym odkazom na silný kultúrny a architektonický vplyv „stovežatej“ metropoly. Mnoho veľkolepých monumentov - Hradčany, Katedrála sv. Víta, Karlov most a more ďalších staviteľských skvostov uzrelo svetlo sveta v 14. storočí, za vlády kráľa Karola IV..


Praha, podobne ako aj celá krajina, prešla v 20. storočí viacerými štátnymi útvarmi. Najviac ju však poznačil socializmus, ktorí pozmenil jej tvár umením socialistického realizmu. Po revolúcii v roku 1989 sa Praha znovu otvorila celému svetu a mnoho pamiatok prešlo obnovou. V súčasnosti sa Praha môže pokojne zaradiť medzi ďalšie významné európske metropoly.


Praha je ekonomickým, dopravným a kultúrnym centrom krajiny. V roku 2000 bolo dokonca vyhlásené za hlavné mesto kultúry Európy. Svoje miesto tu má veľké množstvo kultúrnych a politických inštitúcií.