Cyprus - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Čas

Cyprus je hodinu pred štandardným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Cyperská libra (CYP, symbol CL) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 20, 10, 5 a 1 CYP. Mince sú v hodnotách 50, 20, 10, 5, 2 a 1 cent.

Zmenárne

Návštevníci, ktorý by chceli urobiť výber v cyperskej banke v inej mene ako cyperská libra, by mali takúto transakciu vopred oznámiť. Bankomaty nájdete vo väčších mestách a turistických oblastiach.

Platobné karty

American Express, EuroCard, MasterCard a Visa. Cestovné šeky v GBP alebo USD Vám v bankách bez problémov preplatia.

Otváracie hodiny bánk
Jún, Pon-Pia 8:30 – 12:30

Júl – August, Pon-Pia 8:15 – 12:30

Banky v Larnake a na medzinárodnom letisku v Pafos sú otvorené celý deň.

Jedlo a nápoje

Pre obyvateľov Cyprusu ako ostrova sú základným zdrojom potravy plody mora, ovocie a zelenina.

Žiadna cyperská dedina sa nezaobíde bez povestnej kaviarne, kde sa podáva grécka káva, čaj, či čerstvé ovocné šťavy. Pre tých, čo radi ochutnajú i niečo tvrdšie je v ponuke bohaté cyperské pivo známe vo svete pod značkou Carlsberg, jemné brandy alebo víno, ktorého pestovanie má na ostrove viac ako 1000 ročnú tradíciu.

Nočný život

Po celom ostrove nájdete množstvo barov, pričom každý z nich má svoju osobitú atmosféru. V Larnake je hustá sieť barov na pobrežnej promenáde.

Diskotéky majú svoje miesto v každom väčšom meste na Cypruse. Najväčšie kluby sú v Agia Nape a mnohé z nich sú otvorené až do ôsmej ráno.

Stretnete sa aj s príjemnými hostincami, otvorenými počas dňa a večerných hodinách, s ponukou miestnych jedál a živou hudbou. Ideálne miesto pre rodinný obed.

Nakupovanie

Na Cypruse môžete nakupovať do úmoru. Od hotelových komplexov cez nákupné centrá až po malé obchodíky so suvenírmi. Typickým darčekom z Cyprusu je miestna keramika, košíky alebo strieborné šperky. Zjednávanie ceny nie je častým javom. Ak sa však do obchodovania pustíte nečakajte zľavu väčšiu ako 20%.

Kalendár podujatí

The Limassol Carnival (február – marec) – 10 dňový karneval obyvateľov Limassolu.

Anthestiria (máj) – festival kvetov, oslava prírodných krás prehliadkou kvetov .

Shakespearean nights (jún) – charitatívne podujatie, na ktorom sa hrajú Shakesperaove hry na javisku pod holým nebom v Curii.

Ancient Greek Drama Festival (júl - august) – predstavenia starovekých gréckych drám v historickom divadle v Citriume, cca 19 km od Limassolu.

The Wine Festival (September) – festival vína v Limassole.Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...