Bolívia - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Bolívijská národná letecká spoločnosť sa volá Lloyd Aereo Boliviano - LAB (LB)).

Priemerná dĺžka trvania letov
Frankfurt/M. - La Paz: 19 Hod. 30 (vrátane medzipristátia).

Medzinárodné letiská
La Paz (LPB) (John F. Kennedy) leží 14 km juhozápadne od mesta. Doprava do mesta je zabezpečená taxíkmi, minibusmi a letiskovým autobusom, ktorý jazdí medzi letiskom a mestom 24 hodín denne (cesta trvá 20 min).

Santa Cruz (VVI) (Viru-Viru) leží 16 km od Santa Cruz. Do mesta sa dostanete taxíkom alebo autobusom.

Letiskové poplatky: 20 US$.

Loď
Bolívia je vnútrozemskou krajinou. Pri pobrežiach Tichého a Atlantického oceánu pristávajú v Južnej Amerike európske a americké lode. Z prístavov v Peru, Čile, Brazílie, Paraguya a Argentíny sa môžete dostať vlakom do bolívijských miest La Paz alebo do Santa Cruz. Najbližšie položeným prístavom je Arica v Čile.

Najvýznamnejším prístavom na jazere Titicaca je Guaqui. Nachádza sa 90 km od La Paz a dá sa sem dostať vlakom alebo autobusom.

Vlak
Priame spojenie z La Paz do Buenos Aires (Argentína), ktoré dva krát mesačne pokračuje ďalej do mesta Arica v Čile. Okrem toho jeden krát týždenne spojenie do mesta Calama (Čile) a autobusovým prípojom do Antofagasta.

Auto/Bus
Panamerická cesta spojuje Argentínu s Peru a pri tom prechádza cez Bolíviu od juhu po severozápad. Cestným spojením sa dá dostať z La Paz do Ilo (Peru) za 5 hodín. Neodporúča sa cestovať autom počas období dažďov. Hlavné cestné ťahy sú v dobrom stave.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
LAB (LB) a Aerosur (5L) prevádzkujú vnútroštátnu dopravu. Kvôli geografickým a klimatickým podmienkam je letecká doprava najefektívnejším spôsobom cestovania. Najdôležitejšími vnútroštátnymi letiskami sú Santa Cruz (Viru-Viru) a La Paz (El Alto), ktoré je zároveň najvyššie položeným letiskom na svete.

Letiskové poplatky: 10 Bs.

Loď
Dohoda s Paraguayom povoľuje bolívijským lodiam prepravu po riekach Paraguay a Paraná, takže Bolívia má prístup k moru. Okrem toho má Bolívia bezcolný prístup k prístavom Matarani v Peru, Antofagasta a Arica v Čile, Rosario a Buenos Aires n Argentíne a Santos v Brazílii. Bolívia disponuje 14.000 kilometrami splavných riek, ktoré spájajú takmer všetky časti krajiny s Amazonskou kotlinou.
Medzi prístavom Copacabana a malými ostrovmi v jazere Titicaca premávajú osobné lode.

Vlak
Jazda vlakom na dlhú vzdialenosť sa odporúča len výnimočne. Železničná sieť zahŕňa 3697 km a pozostáva z dvoch oddelených sietí na východe a západe krajiny. Pravidelné každodenné spojenie z La Paz do Cochabamba, na ostatných trasách premávajú vlaky minimálne dva krát za týždeň. Niektoré z vlakov sú vybavené reštauračným vozňom, no žiadne nemajú spacie vozne.

Bolívia a Brazília spoločne plánujú spoločnú výstavbu železničnej trate medzi Santa Cruz a mestom Cochabamba.

Auto/Bus
Čo sa týka cestnej dopravy je Bolívia ešte pomerne málo sprístupnená. Cestná sieť meria 50.419 km, 1940 km z toho tvoria spevnené komunikácie. Väčšina ciest sa nachádza v regióne Altiplano a v Andách.

Autobus
Nepravidelná autobusová doprava na vedľajších cestách.

Taxíky majú pevné ceny a sú často obsadzované viacerými cestujúcimi.

Prenájom auta
Hertz a niektoré domáca firmy sú zastúpené v meste La Paz.
Podmienky: medzinárodný VP

Mestská doprava
V La Paz funguje pravidelná autobusová doprava. Okrem toho sú k dispozícii taxíky (trufi), ktoré premávajú na pevných trasách rovnako ako spoločné taxíky (trufibus). Ceny za dopravu sú pevné.

Cestovné časy
z La Paza do nasledovných bolívijských miest

Lietadlo Vlak Auto/bus
Cochabamba 0.25 7.00 6.00
Santa Cruz 0.50 - 24.00
Tarija 1.00 - 18.00
Sucre 0.35 13.00 11.00
Potosí 0.40 12.00 12.00
Bemi 0.35 - -