Bolívia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
1 Boliviano = 100 Centov. Menová skratka: Bs, BOB. Bolívijská mena ja viazaná na US dolár. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 200, 100, 50, 20, 10 a 5 Bs ako aj mince v hodnotách 2 a 1 Bs, 50, 20 a 10 Centov.

Výmena peňazí
Cudziu menu si môžete zameniť v hoteloch alebo v Casas de Cambio (zmenárňach). Peniaze si radšej vymieňajte v menších sumách, pretože ich nebudete môcť znova vymeniť.

Kreditné karty
Eurocard, MasterCard, Diners Club, Visa a American Express sú akceptované, no v obmedzenej miere.

Devízové podmienky
Bez obmedzení.

Otváracie hodiny v bankách
Po-Pia 08.30-12.00 Hod a 14.30-18.00 Hod, niektoré banky sú otvorené aj v So 08.30-12.00 Hod.

Jedlo a pitie
Bolívijská kuchyňa je nezameniteľne dobrá. Národnými jedlami sú Empanada Salteńa (mäso, pažítka, hrozienka, zemiaky, ostrá omáčka a paprika, všetko zapečené v cestíčku), Lomo Montado (jemný steak s dvoma vajíčkami, ryžou a pečenými banánmi), Picante de Pollo (kuracina, pečené zemiaky, ryža a šalát s čili), Chuńo (sublimačne vysušené zemiaky, uvarené v polievke Chairo).

Nápoje
Veľmi dobrým nápojom je bolívijské pivo a to predovšetkým Cruzena. Pálenka Chicha sa destiluje z obilia a kukurice a je veľmi silná. Minerálku a nealkoholické nápoje dostanete všade.

Zábava
V La Paza je mnoho nočných klubov, ktoré väčšinou otvárajú okolo polnoci, a nespočetné Whiskerias, ako domorodci nazývajú miestne bary. V piatky a soboty sa asi o 20.00 konajú tanečné a hudobné predstavenia. V mestách Cochabamba a Satna Cruz sú bežné diskotéky.

Nákupy
Obľúbenými suvenírami sú drevorezbárske práce, šperky, lamie deky, indiánske ručné práce ako aj zlaté a strieborné šperky. Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 09.30-12.30 a 15.00-19.30 Hod, So 10.00-15.00 Hod.

Aktivity
Najobľúbenejším športom je futbal.

V ponuke miestnych agentúr je často golf a horolezectvo.

Lyžovanie je možné v mesiacoch apríl. máj, september a október. Zjazdovka na Monte Chacaltaya je najvyššie položenou zjazdovkou na svete.

Rieky ponúkajú dobré podmienky pre lov pstruhov.

Kalendár podujatí:
Febr. - Karneval v Oruro, Sucre, Santa Cruz a Tarija.
Marec - San Juan de Dios, Tarija. 11. Marec - Phujllay (jedena z najdôležitejších osláv v Bolívii), Tarabuco.
Apríl - Veľkonočný týždeň, po celej krajine.
Máj - Fiesta de le Cruz (festival krížov), po celej krajine.
Jún - (1) Santisima Trinidad (dôležitá oslava v Departemento Beni). (2) Gran Poder, La Paz. (3) San Juan (Svätojánska noc), Tarija, Santa Cruz a vo vidieckych oblastiach. 14. Jún - Božie telo, Potosi, Sucre a Copacabana. 29. Jún - San Pedro y San Pablo Fiestas, po celej krajine. 25. Júl - Santiago (Svätý Jakub), Tarija a v Andách. 31. Júl - San Ignacio de Moxos, Departemento Beni.
15. Aug. - Virgen de Urkupińa, Quillacollo (náboženské oslavy).
28. Aug. - 4. Sept. San Augustín, Toledo. 1. - 9. Sept. San Roque (Svätý Rochus), Tarija. 21. Sept. Jarná rovnodennosť, Tihuanacu.
24. - 28. Okt. San Rafael (Svätý Rafael), Santa Fé.
1./2. Nov. Všetkých svätých, po celej krajine. 10. Nov. Santo Domingo (Svätý Dominik), Oruro. 18. Nov. Výročie zalošenia Departemento Beni, Trinidad. 30. Nov. San Andrés (Svätý Andreas), Santa Cruz a Taquri.
8. Dec. Dia de la Immaculada Concepión (Sväté počatie), Santa Cruz a Cochabamba. 14. Dec. Santa Barbara (7 dňová slávnosť), Oruro. 24. Dec., Štedrý Večer.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...