Stredoafrická Rep. - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

CFA (Communauté Financiaire Africaine) Frank (XAF) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 2 000, 1 000 a 500 XAF a mince sú v hodnotách 500, 100, 50, 25, 10, 5 a 1 XAF.

Platobné karty

Použitie platobných kariet je v Stredoafrickej Republike značne limitované a to dokonca i v najväčších hoteloch, a preto je dobré, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 7:00 do 12:30.

Jedlo a nápoje

Európske jedlá sú dostupné iba vo väčších hoteloch v hlavnom meste. Štandard hotelových reštaurácií je pomerne vysoký, ale zvyknú byť predražené. Miestna kuchyňa je jednoduchá – jej základ tvoria ingrediencie ako okra (gombo – tropická bylina), ryža a banány.

Miestne špeiality

Muamba de Galinha (kurča marinované v palmovom oleji so semienkami okry).

Guláš z kurčaťa a rasce.
Palmovo – maslová polievka.

Krevety podávané so sladkými zemiakmi.

Špenátová kaša, ktorá často obsahuje i rajčiny, papriky, chilli, cibuľu alebo arašidové maslo.

Banánové listy plnené hovädzím a arašidmi.

Dongo- dongo (niečo medzi polievkou a omáčkou s kúskami mäsa alebo ryby).

Miestne nápoje

K najpopulárnejším nápojom s radia banánové a palmové víno.

Nočný život

Zopár hotelov v Bangui má nočné kluby, zamerané na turistov a bohatých obchodníkov, čomu si prispôsobené i ceny. Miestni obyvatelia sa zabávajú v podnikoch dištriktu známeho pod menom Kilomčtre Cinq.

Nakupovanie

Bangui má zaujímavé nákupné možnosti. K netradičným suvenírom sa radia zbierky motýľov, ale nájdete tu i bežné produkty ako rezbárske výrobky z ebenového dreva, zlaté šperky či bižutériu. Najlepší obchod však urobíte mimo husto obývaných oblastí, v malých osadách, kde môžete zjednať zaujímavé ceny za produkty miestnych obyvateľov.

Kalendár podujatí

1. január, 29. marec (Výročie úmrtia Barthélemyho Bogandu), apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 13. august (Deň vyhlásenia nezávislosti), 1. november, 1. (Národný deň) a 25. december.