Laos - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlom

Národná letecká spoločnosť Laosu ­je Laos Airlines, ktorá prevádzkuje medzinárodné lety z Vientianu do Hanoju a Ho Chi Minhu (Vietnam), Bangkoku a Chiang Maiu (Thajsko), Phnom Penhu (Kambodža) a Kunmingu (Čína). Neexistuje priame letecké spojenie medzi Laosom a Európou. Lety z európskych metropol sú najčastejšie vedené cez Bangkok, Čínu alebo Kambodžu.

Najväčšie letisko Vientian (VTE) je vzdialené asi 3 km od mesta. Cesta taxíkom do centra Vientianu zaberie cca 20 minút.

Vnútroštátna doprava

Problém je v Laose s vnútroštátnou dopravou. Jediná asfaltová cesta v krajine je totiž tzv. diaľnica, vedúca z Luang Prabangu do Vientianu a potom na juh pozdĺž hraničnej rieky Mekong ku kambodžským hraniciam. Pomalé autobusy a nákladné autá jazdia aj po niekoľkých málo prašných cestách, tvoriacich cestnú sieť Laosu.

Veľmi časté sú havárie a občas sa vraj vyskytne aj prepadnutie autobusu ozbrojenými banditami. Najvýhodnejším spôsobom dopravy je preto lietadlo.

Vnútroštátne letecké linky sú v Laose v porovnaní s inými ázijskými krajinami veľmi lacné a ušetria vám kopec času. Ďalšou možnosťou prepravy sú lode, plávajúce po početných pralesných riekach a Mekongu, ktoré sa delia na drahé a rýchle (speedboaty) a lacnejšie ale pomalé (slowboaty). Cesta po Mekongu, najväčšej rieke juhovýchodnej Ázie, je sama o sebe úžasným zážitkom.

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.