• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Husitský kostol nad obcou Lúčka

Zrúcaniny stredovekého opevneného kostola nad obcou, vybudovaného v 13. stor. Veľmi romantické miesto!

Len 12 kilometrov východne od známeho a turisticky navštevovaného hradu Krásna Hôrka leží tak trochu bokom záujmu prekrásna romantická zrúcanina stredovekého kostola z čias husitov. Leží na malom návrší severne od  obce Lúčka, v dolinke oddeľujúcej vápencový Slovenský kras a jeho časť – „Horný vrch“ od kryštalického Slovenského rudohoria – Volovských vrchov.

Ako sa sem dostanete?  Zo štátnej cesty Rožňava – Košice ešte pred Soroškou treba odbočiť na prvej križovatke za Krásnohorským Podhradím vľavo – smer na Drnavu. Cesta vedie okolo majestátneho Drieňovca (804 mnm), inak NPR s vápencovou flórou,  cez obec Kováčová  a pred obcou Lúčka Vás drevená tabuľa nasmeruje vľavo na horný koniec obce.

Cyklisti môžu pokračovať smerom na východ cez obec Bôrka a prekrásnym zjazdom dole Zadielským kaňónom späť na št cestu Rožňava – Košice.


Nasledovný text bol čerpaný zo stránky www.RETEP.sk


Ide o zrúcaniny stredovekého opevneného kostola nad obcou, vybudovaného v 13. stor.

Bol typu gemerských ranogotických kostolov s pozdľžnou loďou a rovno zakončeným prebystériom. V 1. pol. 15. stor. kostol obohnali kamenným obranným múrom, do čela ktorého situovali pozorovaciu vežu / zvonicu /.

Pevnôstka bola v rukách Jiskrových vojsk a zachovalo sa iba obvodové murivo kostola a značne znížený obranný múr s vežičkou,vysunutou nad strmým svahom.


Autor/zdroj: Mahe
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.07.2003