Portugalsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Euro

Bankovky v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur (€ 5 je
sivá, € 50 oranžová, € 10 červená, € 100 zelená, € 20 modrá, €
okrová, € 500 fialová).
Mince v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá.

Kreditné karty: Visa, American Express, MasterCard a Eurocard sú akceptované.
Otváracie hodiny v bankách: Po-Pia 08.30-15.00 h. Niektoré banky v Lisabone majú cez pracovné dni otvorené do 18.00 h.
Zdravotné upozornenie: v niektorých lesných oblastiach Portugalska sa v lete vyskytujú kliešte. Pri napadnutí kliešťom vyhľadajte lekárske ošetrenie.

Jedlo a pitie
Veľkú rolu v miestnej kuchyni hrajú morské plody. Ako hlavné jedlo sú často servírované veľmi husté polievky. Typickými portugalskými jedlami sú Sopa de Marisco (polievka z kreviet s vínom), Caldo Verde (zelená polievka z jemne narezaného kelu), Bacalhau (sušená treska, ktorá sa podáva ku vyše 100 druhom rôznych pokrmov), Caldeirada (hustá polievka z 9 druhov rýb, cibuľou a paradajkami), Flan (karamelový puding), Madeira-Pudding a Nuvens (vanilkový puding).

Nápoje: Portugalské stolové vína sú cenovo výhodné. Najznámejšie vína sú Dăo und Serradayres (červené), Bucelas und Colares (biele), Vinho Verde (mladé víno, biele alebo červené). Bica je malá šálka veľmi silnej, čiernej kávy;

Kalendár podujatí
Väčšina portugalských festivalov sa koná v júni. Medzi najznámejšie patria Slávnosti k pocte sv.Antoniusa, Johannesa a Petra, ktoré sa konajú v Lissabone; Medzinárodný hudobný festival v meste Algerve, ktorý začína už v máji a slávnosti Senhora da Agonia vo Viana do Castelo. V Palmele sa v septembri koná Slávnosť zberu hrozna. Po celý rok sa vo všetkých častiach krajiny konajú rôzne náboženské slávnosti. Každú zimu je poriadaný hudobný festival Gulbenkian.

Zvyky a obyčaje
Život portugalského obyvateľstva prebieha v pokojnom tempe. Zdvorilosť a dobrosrdečná juhoeurópska pohostinnosť sú samozrejmosťou.
Nenútené a pohodlné oblečenie je úplne akceptovateľné, avšak v plážovom oblečení sa nepatrí chodiť do mesta.
Sprepitné: 10-15%.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...