Portugalsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Portugalská národná letecká spoločnosť TAP Air Portugal (TP) ponúka pravidelné letecké spojenia z Berlína, Mníchova a Viedne do Lisabonu. TAP okrem toho lieta aj priamo do miest Porto a Faro. Z Lisabonu lietajú pravidelné linky do všetkých častí krajiny.

Medzinárodné letiská: Lisabon - Portela de Sacavem (LIS) (Webová stránka všetkých portugalských letísk: www.ana-aeroportos.pt) leží 7 km severne od mesta (30 min. jazdy). Na letisku sa nachádza banka, pošta, Duty-free-Shop, hotelová rezervácia, turistické informácie, požičovňa áut, bary a reštaurácie. Do mesta na hlavnú stanicu premávajú každých 10 minút letiskové autobusy (5.30-1.00 h.). Ak cestujete taxíkom zaplatíte po 22. h. príplatok.

Faro (FAO) leží 4 km západne od mesta (20 min. jazdy). Na letisku sa nachádza banka, pošta, duty-free-shop, turistické informácie, požičovňa áut, bar, reštaurácia. Do centra sa dostanete autobusmi č. 17 a 18. Stanovisko taxíkov.

Porto - Oporto Sá Carneiro (OPO) leží 11 km od mesta. Duty-free-shop, banka, zmenárne, požičovňa áut, reštaurácie, bary, stanovisko taxíkov.

Lodná preprava
najdôležitejšími prístavnými mestami sú Lisabon, Leixőes (Porto), Funchal (Madeira), Setúbal a Portimăo (Algarve)

Vlak
Cesta vlakom z Paríža trvá asi 16 Hodín.

Auto/Autobus
Na severe je sedem a na východe šesť hraničných prechodov do Španielska. Všetky sú otvorené nepretržite.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
O vnútroštátnu leteckú prepravu medzi mestami Lisabon, Faro, Madeira, Porto Santo, Porto a Azorskými ostrovmi sa starajú letecké spoločnosti TAP Air Portugal (TP) a Portugalia Airlines (NI). Letecká spoločnosť SATA (Serviço Açoreana de Transportes Aereos - SP) lieta pravidelne na linkách medzi jednotlivými Azorskými ostrovmi.

Loď
Medzi početnými mestami na pobreží a na veľkých riekach premávajú trajekty.

Vlak
Portugalské štátne dráhy (Caminhos de Ferro Portugueses) premávajú do všetkých miest. Medzi väčšími mestami premávajú vlaky v hodinovom cykle, presadanie zaberie len pár minút. Z Lisabonu premávajú pravidelne vlaky do turistických oblastí Cascais a Sintra. Najdôležitejšie vlaky majú jedálenské vozne.

Zľavy z cestovného: Cez takzvané "modré dni", normálne od pondelka do štvrtka, sú v platnosti zľavy. Skupiny od 10 osôb majú nárok na 20-30% zľavu z cestovného (Bilhete de Grupo). Tento lístok je potrebné si zakúpiť 4 dni pred cestou. Turistické karty (Bilhete Túristicos) platia 7, 14 alebo 21 dní a slúžia k cestám bez obmedzenia vzdialenosti.

Dôchodcovia nad 65 rokov majú nárok na zľavu 50 %. Tieto zľavy neplatia pre prímestské vlaky. Deti do 4 rokov sú prepravované zadarmo, deti medzi 4 a 11 rokom platia polovičnú cenu. Medzinárodná karta mládeže Youth Ticket (BIJ) ponúka zľavy mladým ľuďom vo veku od 12 do 26 rokov. V Portugalsku platia InterRail-Pas a EURO DOMINO.

Bližšie informácie o rodinných cestovných lístkoch, kombinovaných cestovných lístkoch a iných zľavách dostanete v kancelárii cestovného ruchu alebo od Portugalských štátnych dráh Caminhos de Ferro Portugueses, Calcada do Duque 20, P-1294 Lisboa. (Internet: www.cp.pt )

Auto/Autobus
Portugalsko má dobre vystavanú cestnú sieť. Čerpacie stanice sú otvorené 07.-20.00 h, niektoré majú otvorené 24 hodín; pri platení kreditnou kartou rátajte s menším poplatkom. Poplatky za používanie diaľnic sa rôznia podľa typu automobilu a vzdialenosti. Taxíky majú taxameter. Auto s vodičom alebo bez si môžete prenajať na letiskách a väčších mestách. Podmienky: medzinárodný VP, zákonné poistenie a Zelená karta.

Dopravné predpisy: minimálny vek vodiča je 18 rokov. Motorové vozidlo je možné doviezť na maximálne 6 mesiacov. V obciach je predpísané tlmené svetlo. Deti majú byť prepravované na zadných sedadlách. Povinnosť pripútať sa, červený trojuholník je povinnou výbavou. V aute sa nesmú nachádzať náhradné kanistre s benzínom. Maximálna rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnicach 120 km/h.

Mestská doprava
Lisabon má metro. Všetky väčšie portugalské mestá majú sieť električiek. V Lisabone dostanete turistický cestovný lístok na 4 alebo 7 dní, ktorý vás oprávňuje k neobmedzenému použitiu električiek, autobusov a metra. Lisboa Card s platnosťou na 24 alebo 72 hodín ponúka voľné používanie všetkých dopravných prostriedkov mesta a voľný vstup do 26 múzeí a zľavy až 50% pri vstupe do iných pozoruhodností. Pre jednodňové výlety do okolia Lisabonu vám dobre poslúžia pravidelne premávajúce linky metra (S-dráhy) do Sintry (cesta trvá asi 45 min zo stanice Rossio) a do kúpeľných miest Estoril/Cascais (cesta trvá asi 30 min. z nástupišťa Cais do Sodré). Kompou sa dostanete do Cacilhas a Barreiro (z prístavu Praça do Comércio) ako
aj do Belém aus Trafaria. Taxíky rozoznáte podľa zelených striech, sú všade a sú cenovo výhodné. Mimo hraníc miest platí jednotná tarifa.

Cestovný čas z Lisabonu do iných miest
Lietadlo Vlak Auto/Autobus
Faro 0.35 5.00 4.00
Porto 0.45 3.00 5.00
Funchal 1.30 - -

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...