Andorra - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Andorra je jedným z najstarších štátov na svete a dodnes si zachovala vlastnú samosprávu a charakteristickú atmosféru. Cez túto hornatú krajinu vedie zo severovýchodu na juhozápad cesta, na ktorej leží väčšina obcí. Veľa dedín má románske kostoly a tradičné domy s prevísajúcimi strechami a železnými alebo drevenými balkónmi. Obzvlášť zaujímavé sú kostoly v Sant Romá de les Bons, Sant Climent de Pal a Santa Coloma (kruhová veža). Sant Cerni de Nagol a Sant Marti de la Cortinada sú známe pre svoje fresky. Nielen veriaci navštevujú svätyňu Meritxell, ktorá leží uprostred malebných horských hrebeňov. Vo vnútrozemí nájdete množstvo malebných miest, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady na krajinu.

Na potulkách prírodou objavíte mnoho zriedkavých rastlín a ak budete mať šťastie, uvidíte hlucháňa alebo orla. Dva druhy turistických chodníkov (GR-7 und GR-11) sprístupňujú návštevníkom takmer celú Andorru. GR-7 začína vo Francúzsku, prechádza celým územím Andorry a končí v Španielsku. Táto trasa však predpokladá dobrú telesnú kondíciu a zdatnosť, pretože od francúzskej hranice ide strmo nahor až do výšky 2400 m

(Els Estanys). GR-11 vedie od Port de Siguer, cez Valira del Nord až na Coll d''Ordino (1980 m). Oslobodenie od cla a výborné lyžiarske podmienky na vidieku priťahujú každoročne mnohých turistov a pomohli väčším mestám ako Andorra la Vella a Les Escaldes k bohatstvu.

Hlavným mestom kniežatstva je Andorra la Vella. Leží na sútoku dvoch horských riek. K najzaujímavejším pozoruhodnostiam patrí pekný kostol z 12.storočia, staré sídlo vlády a v 16.stročí postavený Casa de la Vall. V blízkosti hlavného mesta ležia kúpeľné mesto Les Escaldes, ktoré sú zaujímavé peknými románskymi stavebnými dielami. Obidve tieto mestá sú taktiež dejiskom veselého a farebného festivalu Vierge de Meritxell (September).

Najnovšia turistická atrakcia Caldea v Escaldes-Engordany využíva miestne termálne pramene a ponúka moderný kúpeľný raj s početnými rekreačnými zariadeniami a možnosťami nákupu. Mimo hlavnej cesty, 18 km od Les Escaldes, leží dedina El Serrat, odkiaľ sa naskytuje dych vyrážajúci výhľad na horské masívy.

Strediská zimných športov: Najdôležitejším lyžiarskym strediskom je Soldeu, kde nájdete zjazdovky pre začiatočníkov aj pokročilých, ako aj dobrú lyžiarsku školu s primeranými cenami. Ďalšie strediská sú v Pas de la Casa/Grau Roig, Arcalis, Arinsal a Pal (všetky ležia severne od Andorra la Vella).

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...