Zürich - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Zürich je hlavným mestom rovnomenného kantónu a najväčšie mesto vo Švajčiarsku. Je situovaný v nádherne rozmanitej krajine pri severnom konci Zürišského jazera. Má 366 tisíc obyvateľov (2004).

Radí sa medzi najzaujímavejšie a najkrajšie švajčiarske mestá. Staré mesto leží na obidvoch stranách rieky Limmat,  ktorá pramení v jazere.

Rozkladá sa 409 m nad úrovňou hladiny mora na ploche 92 km2. Je jedným z 171 politických komún tvoriacich kantón. Metropola je spravovaná Mestským výborom (výkonný orgán, 9 členov) a Mestskou radou (zákonodarný orgán, 125 členov). Oba orgány sú volené občanmi každé 4 roky.

Zürich je významným hospodárskym a kultúrnym centrom v krajine. Vyššie a nižšie školy, vzdelanie a výskum sú na vysokej úrovni. Sídli tu taktiež ETH (Eidgenössische Technische Hochschule), dnes renomovaná polytechnika.

Tri štvrtiny švajčiarskych veľkých bánk majú svoje pôvodné hlavné sídla na slávnej ulici Bahnhofstrasse.

Aglomerácia má spolu s mestom 1,2 miliónov obyvateľov. S mestami Zürich a Winerthur je prepojená sieťou rýchlodráh, S-Bahn a ciest, ktoré sú napojené na sieť železníc, diaľnic a medzinárodné letisko Kloten. Tým sa stáva európskou a čiastočne i svetovou hospodárskou metropolou.

Bežná teplota v januári sa v meste pohybuje medzi 14 stupňov F (-10 stupňov C) a 41 F(+5 C) a vyše 61 F (+16 C) až 86 F (+30 C) v júli.