• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  2.34 € (70.49 Sk)
 • Prenájom áut

Žilina - Rajec – Manínska tiesňava – Súľovské skaly (120 km)

popis mototrasy.

Žilina - Rajec – Manínska tiesňava – Súľovské skaly (120 km)
ŽILINA - BYTČICA - LIETAVSKÁ LÚČKA - PORÚBKA - POLUVSIE - RAJECKÉ TEPLICE - KĽAČE - RAJEC
Domaniža
(pôv. got. kostol zo 14. storočia, na fasáde farskej budovy kamenná ľudová plastika, kúpalisko) - POVAŽSKÁ BYSTRICA
(oresné mesto, pôv. got. kostol zo 14. storočia s ren. zbarokiz. vežou) -
POVAŽSKÁ TEPLÁ – odbočíme vpravo do MANÍNSKEJ TIESŇAVY, prielomového údolia Manínskeho (Záskalského) potoka medzi Malým a Veľkým Manínom. Vyznačuje sa divokými skalnými formami. Tu odstavíme vozidlo (na kraji doliny na parkovisku pri autokempingu) a prejdeme dolinou pešo. Návrat na hl. cestu. Po nej doprava (po ľavej strane Považský hrad).
O
bec Predmier nechávame po ľavej strane a po prechode okolo nej odbočíme vpravo od obce SÚĽOV-HRADNÁ a do SÚĽOVSKÝCH SKÁL (štát. prír. rez., geomorfologická zvláštnosť, ktorú tvorí skalný amfiteáter, zaujímavé skalné veže vytvárajú skalné mesto, zvláštnosťou je útvar Gotická brána, zrúc. Súľovského hradu). Vozidlo možno odstaviť pri chate v Súľovskej tiesňave. Pred chatou je tur. orientácia.

Odporúčame pešiu túru: ROHÁČ – BRADA (816 M) – hrad Súľov a späť k vozidlu 2 ½ h. Potom späť na hl. cestu, po nej vpravo (benzínové čerpadlo).

Za obcou HRABOVÉ mostom cez rieku Váh doľava a hneď za mostom doľava do BYTČE (ren. kaštieľ z 1571 – 74, nár. kult. pamiatka, pri kaštieli umelecky hodnotný Sobášny palác z 1601, na fasáde bohatá sgrafitová ornamentika, ren. kostol, v kaštieli slúžil ako vojak Juraj Jánošík).

Z Bytče naspäť cez most na hl. cestu – HORNÝ HRIČOV (na V od obce dali 1962 prevádzky hydroelektráreň) – Žilina.


Autor/zdroj: Jozef Gargulák, Vladimír Križo
Text bol naposledy zmenený dňa: 17.04.2002