• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    7.7 € (231.97 Sk)
  • Prenájom áut

Západoslovenské Múzeum - Trnava

Prírodovedné oddelenie
Muzeálna tradícia v Trnave nadväzuje na činnosť Mestského múzea, ktoré však po l. svet. vojne zaniklo. R. 1935 pri 300. výročí založenia Trnavskej univerzity slávnostne otvorili Múzeum Františka Richarda Osvalda, založené z iniciatívy Muzeálnej spoločnosti F. R. Osvalda. R. 1954 vzniklo v Trnave Krajské múzeum, priamy predchodca Západoslovenského múzeua v Trnave. Do jeho zbierok sa dostala časť fondov bývalého Múzea F. R. Osvalda a rozsiahle zberateľské dielo Štefana Cyrila Parráka. Poslaním múzea je cieľavedome zhromažďovať, ochraňovať, spracúvať a sprístupňovať doklady o vývoji prírody a spoločnosti západného Slovenska. Vo svojej špecializácii sa zameriava na výskum a dokumentáciu dejín kampanológie na Slovensku a buduje zbierkový fond viažúci sa k tejto špecializácii, ako aj na výskum a dokumentáciu literárnych tradícií a knižnej kultúry viažúcej sa k činnosti trnavskej univerzity a Slovenského učeného tovarišstva. Buduje špecializované fondy keramiky ázijského umenia. Súčasťou múzea je Múzeum knižnej kultúry s rozsiahlou historickou knižnicou.

Vysunutou expozíciou Západoslovenského múzea je Expozícia figurálnej platiky Ignáca Bizmayera v bašte mestského opevnenia

v Modre.

Múzeum poskytuje lektorské služby, usporadúva koncerty, semináre, konferencie, literárne podujatia. Má priestory na spoločenské aktivity a posedenia. Predaj publikácii, pohľadníc a suvenírov.

Západoslovenské múzeum sídli v bývalom kláštore klarisiek. V súčasnosti múzeum eviduje 130 987 zbierkových predmetov, z toho 53 397 prírodovedných, 12 533 archeologických, 34 220 historických, 16 719 numizmatických a 14 118 národopisných.

Archeologická expozícia
predkladá verejnosti stručný prierez pravekom a včasným stredovekom západného Slovenska. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí časť lebky neandertálskej ženy, ktorá je najstarším pozostatkom človeka na západnom Slovensku, hlinené plastiky dokladajúce kultové predstavy neolitických ľudí, vzácne nálezy zo strednej doby bronzovej a ďaľšie predmety, ktoré sa viažu na slovanské sídliská staroslávnej Nitry. Expozíciu uzatvárajú nálezy staromaďarských hrobov z 10. stor.

Historická expozícia
podáva prehľadný obraz dejín Trnavy, ktorá v minulosti patrila medzi najvýznamnejšie slovenské mestá. K zaujímavým exponátom patria faksimile privilégia Belu IV., faksimile najstaršej knihy mestských počtov z rokov 1394-1455, symbol jednej z najdôležitejších mestských výsad práva meča /ius gladii/, zbrane používané v období stavovských protihabsburských

povstaní, technické pamiatky a reklamné štíty obchodných firiem z Trnavy.

Samostatná pozornosť je venovaná trnavskej univerzite /1635-1777/. Vystavený je model univerzitných budov, olejomaľba P. Pázmaňa, skriňa z univerzitnej knižnice, výber diel profesorov univerzity tlačených v trnavských tlačiarňach.

Expozícia Umelecké remeslo v Číne a Japonsku
približuje návštevníkovi predmety, ktoré sa v 16. - 19. storočí používali v čínskych a japonských domácnostiach. Sú to predovšetkým porcelánové a kameninové úžitkové a dekoratívne dózy, taniere, vázy a pod. Je tu vystavená aj na Slovensku ojedinelá výzbroj a výstroj japonských samurajov z 18. stor.

Kampanologická expozícia
má dve časti. V prvej sú sústredené zvony odliate v Trnave a v druhej z ostatných lokalít Slovenska. Je to najväčšia kolekcia zvonov v slovenských múzeách. Osobitná pozornosť bola venovaná slovenskému vynálezcovi a konštruktérovi zvonovej stolice Jozefovi Pozdechovi (1811-1878).

Expozícia Fauna chránených území západného Slovenska
sprostredkúva poznanie významnej zložky biologických spoločenstiev vybraných chránených území západného Slovenska. Prvá časť expozície dokumentuje územnú ochranu prírody, v druhej časti expozície si môže návštevník prezrieť reprezentatívnych predstaviteľov fauny chránených území západného Slovenska.

Expozícia Fajansa
v zbierkach Štefana Cyrila Parráka dokumentuje špecifickú oblasť tradičného ľudového výtvarného umenia charakteristického pre západné Slovensko v 17.-20. stor., sprostredkovanú zberateľským úsilím trnavského rodáka Š. C. Parráka (1887-1969). Jadro expozície tvorí výber z bohatej kolekcie západoslovenskej ľudovej fajansy, pochádzajúcej z výrobných stredísk, v ktorých sa výroba fajansového riadu udržala najdlhšie: Boleráz, Dechtice, Košolná, Modra, Stupava.

Expozícia Ľudový odev
predstavuje ľudové odievanie v regióne. Exponáty sú zamerané na mužské, ženské a detské odevné súčiastky trnavského regiónu a ich doplnky. Dokumentujú aj varianty ľudovej výšivky a textílí. V expozícií dominuje oblečenie ako celok inštalované na figurínach.

Expozícia hrnčiny sústreďuje exponáty zo všetkých významnejších slovenských dielní akými boli Modra, Chtelnica, Šaštín, Pukanec, Beluj, Brehy, Krupina, Banská Štiavnica, Pozdišovce. Starobylé hrnčiarske remeslo začalo upadať začiatkom 20. stor. v súvislosti s prechodom k uzavretým sporákom a používaním liatinového a smaltovaného riadu.

Expozícia Sakrálne pamiatky
prezentuje exponáty archeologického, umeleckohistorického a etnografického charakteru, ktoré sa viažu k pôsobeniu najpočetnejších cirkevných spoločenstiev na západnom Slovensku. Na archeologickú časť nadväzujú sakrálne plastiky, obrazy, liturgické predmety, ukážky cirkevnej architektúry. Samostatný priestor je venovaný ľudovým pamiatkam a judaikám, prezentujúcim kultúru početnej židovskej komunity v regióne.

Expozícia vinárstva
sa nachádza vo vstupnej miestnosti pivničných priestorov hlavnej budovy múzea. Prezentuje pozoruhodné artefakty vinohradníckej kultúry, ktoré súvisia s vrcholnou fázou výrobného procesu - vinárstvopm na konci 19. stor. a začiatku 20. stor.

Pôvodný interiér bytu hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera-Trnavského bude inštalovaný v dome, v ktorom skladateľ žil po ukončení genarálnej rekonštrukcie objektu.

Otváracie hodiny:
pondelok - piatok 8.00 - 16.00

Múzeum knižnej kultúry
sídli v budove Oláhovho seminára. Hlavnú časť expozície Dejiny knižnej kultúry tvorí prierez dejín tlačiarní pôsobiacich na Slovensku. Osobitný dôraz je položený na bohatú históriu kníhtlače v Trnave. Produkciu jednotlivých typografických dielní či firiem dokumentuje bohatý výber reprodukcií titulných listov kníh a originálnych tlačí.

Expozícia Bernolákovci v národnom obrodení bola sprístupnená pri príležitosti 200. výročia narodenia najväčšieho bernolákovského básnika Jána Hollého (1985). Návštevníci sa tu môžu oboznámiť s historickými súvislosťami počiatkov slovenského národného hnutia, predovšetkým Slovenského učeného tovarišstva. Ďaľšia časť expozície oboznamuje so životom a dielom popredných národných dejateľov (A. Bernolák, J. Fándly a J. I. Bajza) a národným pohybom v prvej polovici 19. stor.

Adresa/Kontakt
Západoslovenské múzeum
918 09 Trnava, Múzejné nám. 3
tel. 033/5512 913, 5512 914 tel. riad./fax: 033/5512 911
e-mail: zsm@tt.sknet.sk


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 31.07.2002