Zamkovského chata - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 „Zamka” je útulná, vysokohorská chata, ktorá sa nachádza pod hornou hranicou lesa v dolnej časti Malej Studenej doliny. Je možné sa k nej dostať po červenej značke z Hrebienka alebo zo Skalnatého plesa, a po zelenej od Téryho chaty. 


Zamkovského chata bola postavená v roku 1943 rodákom z Levoče, známym tatranským horolezcom a nájomcom Téryho chaty, Štefanom Zamkovským. Ten počas druhej svetovej vojny ukrýval na chate partizánov, židov či politických väzňov. Po znárodnení v roku 1948, však musel Zamkovský chatu opustiť, kvôli obvineniu komunistickej vlády, že bol prisluhovačom kapitalizmu. V roku 1992 bola chata v rámci reštitúcie opäť vrátená potomkom Štefana Zamkovského. Od roku 1996 spravuje chatu Jana Kalinčíková. 


Dnes Zamkovského chata ponúka ubytovanie a občerstvenie pre turistov a dovolenkárov. Ubytovať sa dá na izbách, ale i na povale. Izby sú rôznej veľkosti. V chate sú pánske a dámske WC a sprcha s umývadlom. Zásoby sa na ňu dopravujú podobne ako v minulosti, pomocou vysokohorských nosičov, no pomáha aj vrtuľník. Ako zdroj elektrickej energie slúži unikátna vodná elektráreň na Malom Studenom potoku. Vďaka nenáročnému prístupu je Zamkovského chata obľúbeným cieľov dovolenkárov, ktorý hľadajú aktívny oddych.  Chata je východiskom najmä do nižších partií Malej Studenej a Veľkej Studenej doliny.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele