Zambia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Hlavné mesto Zambie, Lusaka (921 000 ob.), vládne príjemnou atmosférou, ktorú dokresľujú historické monumenty v podobe Katedrály sv. kríža, Národného múzea (otvorené denne od 9:00 do 16:30) a kultúrnej osady Kabwata (zasvätená ochrane tradičných remesiel a umenia). Pre tých, ktorí obľubujú relax, sa naskytá príležitosť oddýchnuť si v mestských botanických záhradách Munda Wanga alebo sa poprechádzať v lokálnej zoologickej záhrade. Mesto tiež disponuje mnohými kinami, reštauráciami a nočnými klubmi.

Druhé najväčšie mesto krajiny, Kitwe, je priemyselným centrom, ktoré sa zameriava prevažne na spracovanie medi. Nájdete tu veľké nákupné centrum, divadlo a kino. Zaujímavejšie ako mesto samotné je jeho okolie, necelých 7 km od Kitwe sa rozkladá priehrada Mindolo a tiež vodopády Makwera (9 km od mesta).

Ndola (320 km od Lusaky) je komerčným centrom Zambie a tiež vstupnou bránou do oblasti krajiny, zameranej na produkciu minerálnych vôd. V meste sa nachádza múzeum medi a kúsok za jeho bránami nájdete dve klesnuté jazerá Chilengwa a Kashiba, ideálne na pozorovanie vtáctva.

Národné parky

19 národných parkov a prírodných rezervácií zaberá takmer 1/3 celkovej rozlohy Zambie. K najviac navštevovaným sa radia:

Národný park Kafue sa rozkladá na v centre južnej polovice Zambie a svojou rozlohou 22 500 km2 predstavuje 2. najväčší, chránený park na svete. Celou oblasťou preteká rovnomenná rieka Kafue, ktorá poskytuje útočisko mnohým druhom vtákov a osvieženie rôznorodým zvieratám, ktoré môžete pozorovať na 8- dňových výpravách.

Národný park Južná Luangwa je skutočne bohatý nielen na stovky druhov zvierat (slony, hrochy, zebry, žirafy, antilopy, opice, buvoly, levy…), ale tiež na exotické stromy a kvety, ktoré podčiarkujú jedinečnú atmosféru lokality.

Národný park Lochinvar leží v západnom rohu plošiny Kafue a je známy vďaka početným stádam antilop typických pre túto oblasť. V rezervácii žije viac ako 420 druhov vtákov.

Národný park Sumbu tvoria pieskové pobrežie a lesy v okolí jazera Tanganika, ktoré zahŕňajú tri hlavné zálivy - Kasaba, Ndole a Nkamba. Prekrásny západ slnka dopĺňajú kúpanie, opaľovanie, výlety na lodiach a hlavne rybárčenie, pri ktorom sa vám možno pošťastí vyloviť napríklad sumca či okúňa nílskeho (obe ryby dosahujú hmotnosť až 50 kg).

Národný park Mosi- oa- Tunya / Viktóriine vodopády je situovaný na najjužnejšom cípe Zambie, na hranici so Zimbabwe. Oblasť sa hrdo pýši jednými z najmohutnejších vodopádov sveta, ktoré dostali meno po britskej kráľovnej. Miestom, kde 2,5 km široká rieka Zambezi padá do úzkej, 100 m hlbokej rokliny, pretečie za jednu minútu viac ako 550 miliónov litrov vody a vodný stĺp vodopádu je viditeľný zo vzdialenosti až 30 km. Dramatickosť a silu vodopádov najlepšie oceníte z mosta s príznačným anglickým názvom Knife edge bridge, čo by sa dalo preložiť ako „Most na hrane noža“. Samotný, národný park je pomerne malý na zambijské pomery, ale i napriek tomu tu žije väčšina zvierat, ktoré sú k videniu v ostatných parkoch.

Národný park Kasanka je najmenší zambijský park, ktorý na svojom území o rozlohe 450 km2 hostí osem jazier a štyri rieky. Jeho močariská obývajú zaujímavé druhy vtákov a cicavcov.

Národný park Severná Luangwa je jedným z najkrajších afrických parkov, rozkladajúci sa, o rozlohe 4636 km2, na prevažne zalesnenom území s početnými menšími riekami. Safari prechádzky pred vami odhalia stáda buvolov, zebier, antilop a približne 350 druhov vtákov.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...