Zambia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Zambia je hodinu pred štandardným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Kwacha (ZMK) = 100 ngwee. Bankovky sú v hodnotách 50 000, 20 000, 10 000, 5 000,

1 000, 500, 100 a 50 ZMK, mince sú v hodnotách 1 ZMK a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 ngwee.

Platobné karty

Väčšina hotelov, chatových oblastí (národné parky) a obchodov v Zambii akceptuje platbu kartou, ale i napriek tomu sa odporúča, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 8:15 do 14:30, niektoré banky sú otvorené i v prvú a poslednú sobotu v mesiaci a to od 8:15 do 10:30.

Jedlo a nápoje

Medzi hlavné špeciality sa radia ryby vylovené z miestnych riek a jazier. Inak sa zambijská kuchyňa ponáša na európsku, pretože vďaka liberalizácii ekonomiky sa na pultoch potravinárskych sietí objavujú prevažne výrobky zo západoeurópskych krajín. Veľmi chutné je miestne, svetlé pivo značiek Mosi a Rhino.

Nočný život

Lusaka ponúka disponuje mnohými nočnými klubmi a tiež frekventovanými, javiskovými predstaveniami v divadlách, kinách a hoteloch. Veľmi populárne sú i nočné výlety loďou po rieke, pri ktorých môžete pozorovať západ či východ slnka.

Nakupovanie

V hlavnom meste nájdete všetko od moderných, klimatizovaných, nákupných stredísk cez supermarkety až po tradičné trhoviská, kde sa predávajú najmä medené šperky, keramika, rezbárske výrobky a lokálne drahokamy.

Kalendár podujatí

Väčšina zaujímavých podujatí sa spája s pozorovaním prírody v jednotlivých, národných parkoch. Zaujímavé sú tiež zvyky a tradície pôvodných kmeňov, zamerané na uctievanie bohov, s ktorými sa na potulkách Zambiou určite stretnete.

Štátne sviatky:

1. január, 12. marec (Deň mládeže), apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 25. máj (Deň africkej slobody), 3. (Deň hrdinov) a 4. (Deň zjednotenia) júl, 7. august (Deň farmárov), 24. október (Deň vyhlásenia nezávislosti), 25. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...