Vlastivedné múzeum - Humenné - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Vihorlatské múzeum v Humennom vzniklo v roku 1960, pričom od roku 1969 sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17. storočia. Je to regionálne múzeum Horného Zemplína vlastivedného charakteru. Kaštieľ sa spája s osudom rodiny Drugethovcov. Tento monumentálny štvorkrídlový kaštieľ s nárožnými vežami vybudovali v renesančnom slohu prestavbou starého vodného hradu.


Zbierkový fond Vihorlatského múzea obsahuje 75 000 predmetov a tvoria ho umeleckohistorické, historické, etnografické, prírodovedné, archeologické a numizmatické zbierky. K najcennejším patrí poklad keltsko-dáckych strieborných mincí z 8. stor. pred Kr., renesančná kuša a barokové ikony. V expozíciách je vystavených 2 445 kusov zbierkových predmetov.


Počas dovolenky v meste Humenné nevynechajte okrem Vihorlatského múzea ani Expozíciu ľudovej architektúry a bývania. Je umiestnená asi 200 m severovýchodne od budovy kaštieľa. Reprezentuje ľudovú drevenú architektúru východokarpatskej oblasti. Ďalšou dominantou je drevený kostolík sv. Archanjela Michala z Novej Sedlice z roku 1754 s barokovým etážovým ikonostasom z polovice 18. stor. 


Dovolenkári môžu nájsť oddych priamo v meste Humenné, ale odporúča sa navštíviť najmä okolitú prírodu. Po modrom značení turistického chodníka sa priamo z tohto mesta dostanete k neďalekému hradu Jasenov. Stačí si už len vybrať z bohatej ponuky ubytovaní a dovolenka na Hornom Zemplíne sa môže začať.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov