Viedeň - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Stephansdom
Symbolom mesta a jeho srdcom je katedrála Stephansdom, ktorá bola vysvätená v r. 1147 ako Dóm Sv. Štefana. Budovali ho od 12. storočia celé generácie a ešte stále budujú (reprezentuje históriu ôsmich storočí).

So svojou 137 metrov vysokou vežou je hlavnou atrakciou i symbolom miesta Viedne a zároveň je to najvýznamnejšia rakúska gotická stavba. Vnútri vás upúta kazateľňa z polovice 16. storočia, vyrezávaný oltár z 15. storočia a náhrobok cisára Friedricha III.

Od r. 1722 je arcibiskupskou katedrálou. Strechu Stephansdomu zdobí štvrť milióna farebných tašiek, ktoré vytvárajú krásne vzory.

Pod kostolom leží rozvetvený chodbový systém katakomb a v 14. storočí založená grófska hrobka, v ktorej sú uchované vnútornosti a srdcia Habsburgovcov ( Miestom ich odpočinku je kapucínska hrobka.). Stephansplatz bol až do r. 1732 cintorínom, čo vysvetľuje fakt existencie mnohých náhrobných kameňov na vonkajšej fasáde dómu.

Otváracie hodiny: denne 06:00-22:00

Hofburg
Zámok bol do r. 1918 rezidenciou habsburského cisára. Stavebné časti pochádzajú od stredoveku až po 20. storočie. Hofburg je rozsiahly komplex, kde návštevníci môžu okrem krásnej záhrady vidieť zimnú jazdeckú školu, cisárske apartmány, múzeá, kaplnku, kostol, národnú knižnicu, komoru zbierok dvorného striebra, stolovaciu komoru, Dom motýľov.

Sisi Múzeum, ktoré bolo otvorené v r. 2004, pripomína 150-siate výročie sobáša cisárovny Elisabeth a cisára Františka Jozefa. V Striebornej komnate sú vystavené prepychové kusy Habsburgskej domácnosti. Po zániku Dunajskej monarchie sa dvorné striebro a predmety na stolovanie stali majetkom Rakúskej republiky. Dnes tu môžete obdivovať tie najkrajšie porcelánové súpravy, obrusy a prestierania, riady a pomôcky na pečenie.

Rakúska národná knižnica je pokladom barokovej architektúry, radí sa medzi najkrajšie svetové knižnice.

Otváracie hodiny: denne od 9:00 - 17:00.
Vstup je za poplatok.

Španielska jazdecká škola (SpanischeHofreitschule)
Už vyše 400 rokov kone zo Španielskej jazdeckej školy predvádzajú vrchol jazdeckej drezúry.
Najjednoduchší spôsob ako sa stať účastníkom výcviku koní, je pri ich rannom tréningu. Prebieha od 10:00 - 12:00 Ut - So. Lístky na predstavenia sú úzkoprofilovým tovarom a preto je nutné si ich rezervovať vopred. Sezóna beží od marca do júna a od septembra do decembra.

Otváracie hodiny: denne 09:00-18:00 (múzeum); Ut - So 10:00-12:00 (dopoludňajší tréning). Gala predstavenia sa konajú zvyčajne v nedeľu o 11:00, príležitostne v piatok večer.

Zámok Schönbrunn
Zámok bol do r. 1918 letnou rezidenciou cisára. Pôvodne lovecký zámok sa v r. 1744 - 1749 rozšíril na krásnu barokovú stavbu. Schönbrunn dominuje nad všetkými kultúrnymi pamiatkami v Rakúsku a od 60. rokov minulého storočia je jedným z hlavných turistických lákadiel vo Viedni.

Od roku 1996 patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO, čo len potvrdzuje architektonickú jedinečnosť barokového štýlu. Schönbrunn je symbolom unikátneho spojenia bohatej histórie a atraktívnej architektúry zámku. Jeho dejiny začínajú už v stredoveku, keď bol súčasťou Klosternenburgského kláštora a volal sa Katterburg.

Názov Schönbrunn je odvodený od spojenia "Schöner Brunnen", čo v slovenčine znamená svieži prameň. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1642. V priebehu minulých storočí sa vlastníctvo zámku menilo, dedilo, prechádzalo z rúk do rúk, od jedného panovníka k druhému. Neobišlo ani Ferdinanda II., Ferdinanda III., Leopolda I., Karola VI. a ani jeho dcéru Máriu Teréziu.

Miestnosti pre prehliadky - apartmány cisára Františka Jozefa a Sissi, hrad kočov, zoologická a palmová záhrada.

Schönbrunnská zoologická záhrada ponúka návštevníkom v príjemnom prostredí prehliadku všetkých druhov zvierat - slonov, tigrov, tučniakov, žiráf, pánd, tropický pavilón atď...

Otváracie hodiny: denne 08:30-17:00 (apríl - október, v júli a v auguste do 18:00, november - marec 08:30-16:30).

Belvedere

Nesporne elegantným letným sídlom je Belveder, ktorý je lákavou turistickou atrakciou. Je to barokový palác so záhradou princa Eugena Savojského, prestavaný v r. 1714/16 - spodný Belvedere, dnes rakúske barokové múzeum, resp. v r. 1721/22 - horný Belvedere, dnes rakúska galéria od J. L. Hildebrandta.

Za povšimnutie stoja francúzske záhrady. V nich nájdete krásne sochy, sfingy a fontánu.

Österreichische Galerie Belvedere, Prinz Eugenstrasse 27
Otváracie hodiny: Ut - Ne 10:00-18:00. Zavreté: 24-25 december.

Kunsthistorisches Museum

Na námestí Márie Terézie sa nachádza prírodovedné múzeum (Naturhistorisches Museum) a Umeleckopriemyslové múzeum (Kunsthistorisches Museum).

Umelecko historické múzeum je jedným z najnavštevovanejších múzeí. Zaujme najmä monumentálny vstup a hala so schodiskom. V hale je nástropná freska Apotheosa. Zo zbierok sú zaujímavé hlavne egyptské kolekcie. Antická zbierka je jednou z najväčších na svete.

Podobne vysoko sú hodnotené i zbierky plastik a umeleckých remesiel, v ktorých sú zastúpené diela všetkých veľkých európskych umelcov. Zbierka obrazov slávnych maliarov sem právom láka mnohých turistov. Okrem rozsiahlych expozícií výtvarného umenia sa tu nachádzajú aj artefakty z Egypta, orientálne umenie a zbierka mincí a medailí.

Otváracie hodiny: Ut - Ne 10:00-18:00 (vo štvr. do 21:00)

Museums Quartier
Komplex Museumsquartier je jeden z desiatich najväčších kultúrnych areálov na svete, ponúka na ploche 60 000 m2 viac ako 40-tim zaradeniam, priestor pre moderné a súčasné umenie a kultúru.

Je situovaný v priamom susedstve s najobľúbenejšími pamätihodnosťami Viedne, vďaka veľkému dvoru, záhradným reštauráciám, kaviarňam a obchodom je oázou kultúry a oddychu uprostred mesta.

Spektrum zariadení a podujatí viedenského MQ siaha od veľkých umeleckých múzeí, akým je Leopoldovo múzeum s celosvetovo najväčšou zbierkou diel Egona Schieleho a múzeum moderného umenia nadácia Ludwig Viedeň (MUMOK), cez výstavné priestory súčasného umenia, ako Kunsthalle Viedeň po festivaly tipu Viedenské hudobné slávnosti a ImPulsTanz.

Otváracie hodiny:
Leopold Museum: Str -Po 10:00-19:00, Štvr. 10:00-21:00
MUMOK: Ut-Ne 10:00-18:00, Štvr 10:00-21:00