Viedeň - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Ak nevyužijete vlastné auto alebo požičané auto, tradičné kočiare, či taxík, môžete využiť mestskú dopravu. V rámci mestskej dopravy premávajú autobusy, električky, vlaky a metro. Metro je označené písmenom U (U-bahn). Cestovné lístky na všetky druhy dopravy si možno zakúpiť v trafikách, v pokladnici metra alebo v automatoch.

Verejná doprava
Viedenský dopravný úrad(Vienna Transport Authority), WienerLinien spravuje U-Bahn (podzemná dráha), S-Bahn (železnica riadená počítačom), Strassenbahn (električka) a sieť autobusových liniek. Verejná doprava je v prevádzke od 05:00 do 24:00.

U-Bahn
Podzemná dráha prevádzkuje 5 liniek.U2 jazdí po línii ulice Ringstrasse, z Karlsplatz do Schottenring. U4, so svojou novou stanicou Art Nouveau, jazdí k severným a západným predmestiam. U3 a U1 sa križujú v centre mesta. U6 je v podstate električka na trati ovládanej počítačom. Vedie k mestskému obvodu Gürtel.

Električka
Viedeň má jednu z najväčších električkových sietí na svete.

Lístok na U-bahn, bus a električku stojí 1.50€ (2€, ak si ho kúpite v električke alebo v autobuse). Lístok na nočný spoj stojí 1€. Je možné zakúpiť si ich priamo v predajniach na lístky, v servisných centrách, automatoch a v tabakových/novinových stánkoch.

Vienna Card je pas, ktorý umožňuje 72 hodín cestovať podzemnou dráhou (U-bahn), električkou, autobusom (okrem nočných autobusov). Poskytuje zľavu na rôzne atrakcie, v mnohých obchodoch a reštauráciách.

Niektoré pasy platia po dobu 24-hodín.

Taxi
Taxíky sú vybavené taxametrom.Vyššie poplatky sa účtujú v čase od 23:00 do 06:00, po celý deň v nedeľu a v čase štátnych sviatkov. Poplatok za batožinu sa často vyberá osobitne.

Malý poplatok sa taktiež účtuje pri zavolaní taxíka na licencovanú službu RadioTaxis (tel: (01) 31300 alebo 40100 alebo 60160 alebo 81400). Sprepitné sa dáva 10% zaokrúhlené na najbližšie Euro.

Pre chodcov je v centre dostatočná zmes úzkych uličiek. Motoristom však odporúčame centru mesta sa vyhnúť v priebehu dňa. Večer a v noci sú ulice pomerne voľné, problém je však so zaparkovaním.

Parkoviská sa nachádzajú v podzemí a vstup k nim je veľmi obmedzený a parkovné je pomerne drahé. Vyhradené miesta sú označené modrou čiarou na ceste. Lístky sú platné po dobu 30, 60 alebo 90 minút. Polícia prísne dohliada na platnosť lístkov, pokuty sú vysoké, najmä pri odtiahnutí vozidla.

Parkovanie karavanov v centre mesta je zakázané. Odporúčame zaparkovať mimo centra, v pásme Gürtel.

Prenájom auta
Národný vodičský preukaz postačuje pri prenájme áut v EÚ. Vodiči pochádzajúci z iných krajín musia mať medzinárodný vodičský preukaz.

Minimálny vek pre prenájom je 21 rokov, pričom mnohé spoločnosti vyžadujú 25 rokov. Vyžaduje sa kreditná karta.

Firmy zaoberajúce sa prenájmom áut:
Avis, Budget, Europcar a Hertz. Auto je možné si prenajať na letisku a na nádražiach Westbahnhof a Südbahnhof.

Prenájom bicykla
Bicykle je možné prenajať si u RentaBike, na nádraží Westbahnhof, Bahnhof Wien Nord, Bahnhof Floridsdorf a Südbahnhof (platný lístok poskytuje zľavu za prenájom).

Bicykle si môžu turisti taktiež prenajať v početných súkromných spoločnostiach, ktoré sídlia najmä pri brehoch rieky Dunaj. Najznámejšie sú: Pedal Power, sa nachádza západne od stanice Praterstern U1. Bicykle sa prenajímajú od marca do októbra.

Radund Skaterverleih, Copa Cagrana, Donauinsel, je otvorená od marca do októbra. Firma poskytuje i tandemové bicykle či bicykle pre deti.

Mimo dopravnej špičky si turista môže vziať bicykel i na podzemnú dráhu (U-Bahn) za polovičnú cenu. Vo Viedni je dostatočná, dobre

značená cyklistická sieť. Trasy vedú v rámci Innerestadt a pozdĺž hlavných cestných ťahov.

Wien Tourismus tlačí brožúrky zamerané na cyklistiku vo Viedni. Odporúčame booklet RadWeg, ktorý je možné kúpiť v kníhkupectvách.