• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Viedeň - mesto valčíkov

Po zamatovej revolúcii sa toto mesto stalo pre nás najnavštevovanejším hlavným mestom, aj napriek tomu, že Viedeň patrila a patrí medzi tie drahšie mestá.

    Na Krásnom modrom Dunaji..., tak takto sa začína jeden z najznámejších Straussových valčíkov, ale podobný názov často dávajú mnohí ľudia aj mestu, ktoré leží na tejto rieke, Viedni. Ak ste ešte nikdy nenavštívili toto pekné mesto, vrele vám to odporúčam. Viedeň, ale aj Budapešť sú hlavné mestá, ktoré máte na navštívenie naozaj na dosah ruky...:-).

Viedeň je skutočne krásne európske mesto, kde sa nachádza veľmi veľa historických pamiatok. Jednou z nich je aj OPERA, v ktorej sa každoročne konáva tzv. OPERN BAL. Keď prídete sem v tomto čase, iste by ste si mnohí priali ho aj navštíviť. Ale na bál v Opere sa nedá ísť len v obyčajných šatách. Na tento bál treba mať dosť honosnú róbu. Róby, ktoré predvádzajú v poslednom období domáce, ale aj zahraničné dámy, nie sú vôbec lacné. Večerné šaty dám vyjdú aj na 200 tisíc Sk, maličkosť, čo poviete? Ale keď nie ste náročná a počkáte si na výpredaj, môžete róbu na budúcu "bál sezónu" zohnať vo Viedni za oveľa lacnejší peniaz, za 4 - 5 tisíc ATS.  

No a ples v Opere, to nie sú iba krásne šaty dámy, či najnovší typ smokingu pána. Ak chce byť človek na plese dokonale videný, je potrebné mať na plese dobré miesto stola, resp. zarezerovať si rovno lóžu. Táto sranda však vždy niečo stojí, okrem drahej róby, za lóžu zaplatia účastníci "iba" 1/4 mil. ATS.

    Ak by sa vám z rôznych dôvodov nepodarilo dostať sa na Opernbál, nezúfajte, vyberte sa spoznávať kultúrne pamiatky mesta, budete to mať oveľa lacnejšie a predpokladám, že nebudete svoje rozhodnutie ľutovať.

Tu sú nejaké tipy odomňa: Hneď oproti Opere sa nachádza hotel SACHER, ktorý stále patrí rodine Sacherovcov. V tomto hoteli pracuje 20 kuchárov, ktorí pripravujú pre svojich hostí dokonalé jedlá sa samozrejme múčnik nazývaný "Sacherova torta". Torta sa pripravuje podľa receptu nevesty pána Sachera už celé desaťročia.

Nevesta pána Sachera bola statná dáma, ktorá údajne fajčila ako "fabrický komín", zato však mala skvelé nápady pri varení a pečení. Iste sa vám  už zbiehajú slinky..., je to naozaj dobrota, skúste ju tu ochutnať, neoľutujete..:-).  Denne sa v tomto hoteli vyrobia tri tisícky známej Sacher torty. Správne zabalená torta vydrží pri izbovej teplote 3 týždne !!!

Návštevníkmi tohoto hotela sú zvyčajne majetní ľudia a samozrejme ľudia zvučných mien z celého sveta. Spomeniem iba zopár. Hosťami tohoto hotela bola napríklad herečka Romy Schneider a Alain Delon, v čase keď boli milencami. Vraj svoj apartmán neopustili 3 dni a 3 noci... :-).
V tomto hoteli býval aj tenorista Pavarotti. Personál na neho médiam "bonzol" že jeho apetít je obrovský a ja bonzovanie postupujem ďalej... :-).  Nič nové nepovedali, veď to vidieť aj na jeho postave...

Hlavným kuchárom hotela je pán Miller, pôvodom Čech. Je to pán, ktorý hovorí 17-timi jazykmi a údajne pracuje 16 hodín denne!

Hlavnou pamiatkou viedenskej secesie je výstavná hala moderného umenia, ktorej korunuje kupola s vavrínovými ratolesťami z pozláteného bronzu. Je to 3 tisíc lístkov a 700 bobulí.

Vo Viedni sa nachádzajú prekrásne kostoly, ten najpoznanejší je samozrejme Dóm sv. Štefana, na ktorom ešte aj dnes vidieť románsky a neskôr gotický sloh. Je to monumentálna stavba, ktorá má dve veže južnú nazývanú tiež Steffel a severnú.

Z ďalšieho množstva kostolov vám odporúčam zájsť aj do augustiánskeho kostola s kaplnkou sv. Juraja, kde sú uložené srdcia 54 členov dynastie Habsburgovcov, ich telá spočívajú v kapucínskej hrobke, kapucínskeho kostola. Hrobka bola založená v r. 1622, ako miesto posledného odpočinku rodu.

Za navštívenie stojí aj viedenský Versailles - zámok Schonbrun, obľúbené miesto panovníčky Márie Terézie. Tento komplex má viac ako 1700 miestností, ktoré sú veľmi pekne zariadené, predovšetkým v štýle rokoka. Zariadenie interiéru tohoto zámku sa považuje za najvelkolepejšie a najnákladnejšie v celej epoche.

"Behanie" za pamiatkami Viedne je náročné a za jeden deň toho veľa nestihnete. Ak by ste tu chceli náhodou prespať, nebude to vôbec ťažké, hotelov je tu nadostač, len aby vaše vrecko bolo plné. Za obyčajnú dvojposteľovú izbu s raňajkami, s dosahom na MHD zaplatíte okolo 1 500.- šilingov.

Keby ste boli štátnikom, mohli by ste mať ubytko "zadarmo" a v nóblesnom hoteli, lebo v hoteli IMPERIÁL od roku 1873 sa ubytovávajú práve štátne návštevy. Hudobní velikáni majú zase radi na bývanie hotel BRISTOL, ktorý sa nachádza oproti Opere.

A chcem vám povedať, vlastne napísať ešte niečo dôležité, o čom ste možno doteraz nevedeli. Ak by ste tu chceli niekoho obdarovať kvetmi, resp. tým obdarovaným budete vy sami, nezabúdajte na takú maličkosť, že kytica musí mať párny počet kvetov! Možno ste touto informáciou prekvapení, ale je to tunajší zvyk a pochádza ešte z čias starej monarchie.


Autor/zdroj: Janka Klinková
Text bol naposledy zmenený dňa: 14.12.2001