Uzbekistan - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Uzbekistan sa rozkladá pozdĺž Hodvábnej cesty – starej obchodnej trasy medzi Čínou a západným svetom. Krajina vlastní niekoľko architektonických klenotov, vrátane islamských mozaikových prác, tyrkysových domov, minaretov a relikvií z dôb, keď ešte centrálna Ázia predstavovala kultúrne a vzdelávacie centrum východného sveta.

Skvelým príkladom dobovej architektúry sú mestá Khiva, Bukhara a Samarkand, ktoré sú vďaka svojim krivoľakým, úzkym uličkám známe i ako „Rím orientu“.

Údolie Ferghana, obklopené pohoriami Tian Shan a Pamir, stále produkuje hodváb a rozhodne stojí za preskúmanie vďaka svojim priateľským bazárom, bavlnovým poliam, morušovým stromom a ovocným sadom.

Taškent

Hlavné mesto Uzbekistanu leží v údolí rieky Chirchik, rušný obchodný uzol centrálnej Ázie v súčasnosti už nedisponuje mnohými historickými pamiatkami, tiež vďaka masívnemu zemetraseniu z roku 1966, ktoré pohltilo staré mesto.

Dnes je tento región zastavaný stromami lemovanými ulicami s modernými budovami, ktoré silne kontrastujú so zvyškami starého Taškentu. Medzi nimi sa zachovala i budova zo 16. storočia Kukeldash Madrasa, ktorá je v súčastnosti upravovaná na múzeum a mauzóleum Kaffali-Shash.

Mnohé z islamských pamiatok v Taškente nie sú otvorené pre neveriacich, a tak je vždy na mieste, vypýtať si zvolenie pred vstupom do mešity a iných chrámových stavieb.

V hlavnom meste sídli i niekoľko zaujímavých múzeí, vrátane Štátneho múzea umenia, ktoré uchováva zbierku malieb, keramiky a bukharanských kráľovských rúch. Múzeum dekoratívneho a úžitkového umenia vystavuje rôzne nástenné dekorácie ako i reprodukcie starých šperkov.

Samarkand

Samarkand je miestom kde Alexander Veľký zabil svojho priateľa Cleithosa, dôležitý uzol Hodvábnej cesty a mesto, ktoré bolo Timurom (14. storočie) pretransformované na jedno z najslávnejších historických miest sveta. Osídlenie založené cca pred 5000 rokmi prekvitalo až do 16. storočia, pokiaľ mu jeho vysokú strategickú hodnotu na hodvábnej ceste do Číny neodobrali námorné trasy.

Srdcom starého mesta je námestie Registan Square, na ktorom stoja tri ohromné madrasy (vyššie školy), vrátane Shir Doru a Tillya Kari, postavených v 15. až 17.storočí. Sú dekorované modrými kachličkami, usporiadanými do spletitých obrazov a podávajú svedectvo o nádhere Samarkandu v dobách jeho slávy.

Neďaleko námestia sa týči mešita Bibi Khanym, ktorá je svedectvom veľkej lásky Timura k svojej manželke, i keď veľká časť pamiatky bola zničená zemetrasením v roku 1897.

Timur samotný spolu so svojimi potomkami je pochovaný v Gur Emir, na prízemí pod obrovskou kopulou. Náhrobný kameň na mieste Timurovho posledného odpočinku sa považuje za najväčší nefritový balvan na zemi. Pozostatky panovníkov sú v skutočnosti uložené v pivničných priestoroch stavby, ktoré, bohužiaľ, nie sú sprístupnené verejnosti.

Bukhara

Západne od Samarkandu sa rozkladá Bukhara, vzdelanostné centrum, kedysi známe celému islamskému svetu. V meste sa nachádza viac ako 350 mešít a 100 náboženských škôl.

Centru starého mesta dominuje Šakristan, ktorého súčasťou je palácový komplex Emirov. Väčšina stavby ľahla popolom v požiari (1920), ale pretrvávajúca brána dáva návštevníkom celkom slušnú predstavu o rozmeroch a architektonickom bohatstve pôvodného Šakristanu. Neďaleko brány stojí Zindan (vezenie), kde sa nachádzajú expozície mučidiel, ktoré používali emirovia na tríznenie zajatcov.

Ďalšími atrakciami Šakristanu je 47m vysoký minaret Kalyan – „veža smrti“, postavená v roku 1127, najstaršia madrasa centrálnej Ázie – Ulug Beg a tiež jej mladšia sestra – madrasa Abdula Aziza, plná úzkych uličiek otvárajúcich starú štvrť, dekorovanú početnými architektonickými skvostami.

Na západe Uzbekistanu leží mesto Nukus, kde môžete navštíviť Umeleckú galériu, ktorá je vysunutou expozíciou petrohradskej avantgardnej kolekcie.

Rezervácia Chatkalsky (západný Tian Shan) je úzka panenská roklina, kde žije vzácny snežný tiger, medveď šedý a orol berkutský.Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...