Uganda - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Ugandský šiling (UGX). Bankovky sú v hodnotách 10000, 5000 a 1000 UGX, mince sú v hodnotách 500, 200, 100 a 50 UGX.

Platobné karty

Niektoré hotely, reštaurácie a obchody v zastavaných oblastiach akceptujú platobné karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Ugande u vašej bankovej spolopčnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 8:30 do 14:00, v sobotu od 9:00 do 12:00.

Jedlo a nápoje

Hotely a reštaurácie v Kampale a jej okolí podávajú lokálne pokrmy. Typickými zástupcami miestnej kuchyne sú napr. matoke (banánová kaša), pšeničný chlieb, cassava (hľuza spracovávaná na múku), sladké zemiaky, varené kurča a ryby.

Váš smäd môžete uhasiť banánovým ginom (waragi), ktorý je v Ugande najčastejším základom exotických koktailov.

Nakupovanie

Populárnymi suvenírmi sú rôzne náhrdelníky, náramky, košíky, rezbárske výrobky, čaj, káva a miestna keramika.

Obchody sú vo všeobecnosti otvorené od pondelka do soboty, 8:00 – 17:00 (niektoré menšie obchodíky zatvárajú v sobotu skôr).

Aktivity

Pešie výlety

Bohatý ekosystém zahŕňa vysoké hory, zalesnené kopce, mokradiny, ale aj vyprahnuté oblasti. Národné parky a okolia jazier v Ugande sú doslova popretkávané turistickými chodníkmi, na ktorých môžete spoznávať prírodu v jej najpanenskejšej a zároveň najdivokejšej podobe.

Treking

K najvyhľadávanejším trekom Ugandy sa radia Karamoja, úpätia hôr – centrálny kruhový chodník a chodník v blízkosti rieky Sasa. Tieto výlety sú však určené iba pre skúsených turistov a sú pod správou UWA (Uganda Wildlife Authority).

Medzi iné aktivity, ktorým možno prepadnúť v Ugande, patria rafting (Biely Níl), plachtenie (Viktóriine jazero), horolezectvo, ale i menej adrenalínové činnosti ako golf či rybárčenie.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. a 26. (Deň oslobodenia) január, 8. marec, apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 1. máj (Sviatok práce), 3.(Deň mučeníkov) a 9. (Deň hrdinov) jún, 9. október (Deň vyhlásenia nezávislosti), 22.-24. október (koniec ramadanu), 25., 26. a 31. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...