Tvrdošín - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Tvrdošín leží v severnej časti Oravskej vrchoviny pri sútoku Oravy a Oravice.

Na území dnešnej miestnej časti Medvedzie bol objavený poklad bronzových predmetov z mladšej doby bronzovej.

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1265 v listine kráľa Belu IV. Obec vznikla ako colná stanica v rámci uhorsko-poľského obchodného styku. Pravdepodobne tu v tých časoch stála pevnosť.

Tvrdošín bol poddanskou obcou Oravského panstva. V roku 1640 dostal právo troch jarmokov. Značné škody utrpel počas kuruckých vojen.

V 18. stor. prekvitalo pláteníctvo, hrnčiarstvo, cech si vytvorili len kožušníci.

Pred r. 1918 tu bolo niekoľko menších priemyselných podnikov, ako farbiareň, garbiareň, píla, továreň na gombíky. V roku 1968 bolo k Tvrdošínu pričlenené Medvedzie.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Demänovskú jaskyňu Slobody tvorí niekoľkoposchodový labyrint chodieb a dómov v celkovej dĺžke 7007 m. Jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu najrozličnejších tvarov a sfarbenia od alabastrovobielej po tmavočervenú. Charakteristické sú jazierka s pestrou výzdobou..
Téma: Jaskyňa
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Dolný Kubín
Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na severe Nízkych Tatier v Liptovskom krase. Jej neveľké priestory sú bohto zdobené sklovito priehľadnými a voskovožltými kvapľami. Charakteristické sú excentricky rastúce stalaktity. Prevádzkový okruh je 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Liptovský Mikuláš