Tunisko - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Medzinárodná doprava
Lietadlo
Národná letecká spoločnosť Tunis Air (TU) ponúka priame letecké spojenie z mnohých väčších európskych miest, o.i. z Viedne, Mníchova a iných.

Priemerný čas trvania letu: Viedeň - Tunisko 2 Hod 15 min.

Medzinárodné letiská
Tunis (TUN) (Carthage International) leží 8 km severovýchodne od Tunisu (cesta trvá 15-30 min)
Djerba (DJE) (Melita) leží 8 km od mesta
Monastir (MIR) (Skanes) leží 8 km od mesta
Sfax (SFA) leží 15 km od mesta
Tozeur (TOE) (Nefta) leží 10 km od mesta
Tabarka (TBJ) (7 Novembre) leží 15 km od mesta

Loď
Pravidelné lodné spojenia z Francúzska, Talianska a Korziky.

Vlak
Pravidelné denné spojenia železnicou medzi Tuniskom a Alžírskom (kvôli nestabilnej politickej situácii je potreba sa informovať pred odchodom)

Autobus/Auto
Tunisko má viacero hraničných prechodov do Alžírska: Na pobreží je to z Annaby do Tabarka, zo Souk Ahras do Ghardimaou (Ghar ad-Dima) a z El Qued do Gafsa.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Vnútroštátnu leteckú dopravu v Tunisku prevádzkuje letecká spoločnosť Tuninter (UG), ktorá je v zahraničí zastúpená spoločnosťou Tunis Air (TU). Medzi mestom Djerba a Tunisom premáva lietadlo každodenne šesť krát a let trvá 1 hodinu.

Z Tunisu do Sfax a späť lietajú pravidelné spoje dva krát denne a jeden krát týždenne medzi Tunisom a Monastir. Lietadlá do Tozeur (Sahara) vzlietajú z Tunisu dva krát v pondelok a jedenkrát denne vo štvrtok, piatok, sobotu a nedeľu. Ceny sú veľmi výhodné a letenky sú často vypredané. Odporúča sa preto rezervácia vopred.

Loď
Pravidelné lodné spojenia medzi ostrovmi Kerkennah a Sfaxom, medzi Djorfom a ostrovom Djerba.

Vlak
Vlaky SNCFT spájajú Tunis, Hammamet, Nabeul, Sousse, Sfax, Sbeitla, Kasserine, Mateur, Bizerte, Tabarka, Beja, Ghardimaou a Gabčs. Cestovné lístky si je potrebné zakúpiť pred vstupom do vlaku, v opačnom prípade zaplatíte dvojnásobné cestovné. Odporúča sa rezervácia vopred. Medzi mestami Metalouis a Redeyef každodenne premáva historická parná lokomotíva, ktorá prechádza pohorím Atlas a okolo dych vyrážajúcej priepaste Sebja.

Zľavy z cestovného: Výhodné sú okružné cestovné lístky, deti do 4 rokov veku cestujú zdarma, deti od 4 - 9 rokov majú štvrtinovú zľavu.

Auto/Autobus
Tunisko disponuje dobre vystavanou cestnou sieťou. Pri poruche vám bezplatne pomôže Garde Nationale (národná garda) - väčšinou upovedomí najbližšiu opravovňu.

Diaľkové autobusy
Medzi jednotlivými mestami a oblasťami premávajú viaceré pravidelné autobusové linky. Autobusy sú pohodlné a cenovo výhodné. Batožina do 10 kg je prepravovaná zdarma; každý kus batožiny musí byť zaregistrovaný. Najväčším problémom je ale zistiť, ktorý autobus, kedy, kam ide.

Diaľkové taxíky
sa nazývajú Louages a smú prepravovať max. 5 osôb. Pre tieto taxíky majú svoje vlastné zastávky a najrýchlejším spôsobom dopravy v Tunisku. Ceny sú porovnateľné z cenami autobusov alebo vlakov.

Prenájom auta
vás v Tunisku môže byť veľmi drahý. Vodič musí mať minimálne 21 rokov a vlastniť VP minimálne 12 mesiacov. Vo všetký väčších mestách si môžete prenajať motocykel alebo bicykel.

Maximálne povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 100 km/h na komunikáciách mimo obec. Podmienky: platný medzinárodný VP, zelená karta, osvedčenie. Na hranici môžete pri vjazde uzavrieť 3 - týždňové poistenie.

Poznámka: Z bezpečnostných dôvodov je zakázané cestovať do Sahary bez presného udania smeru cesty, dĺžky trvania, a plánovaného cieľa cesty. Všetky tieto informácie je potreba oznámiť na jednom zo stanovísk národnej gardy. Úplnou nutnosťou pri ceste do Sahary je mimoriadne spoľahlivé auto, dostatok vody a skúsený sprievodca.

Mestská doprava
Všetky mestá disponujú prostriedkami verejnej hromadnej dopravy. Dopravné prostriedky sú početné, no sú väčšinou preplnené. Cez noc z Tunisu premávajú vlaky prímestskej dopravy do prímestských častí Goulette a La Marsa.
Taxi: V Tunise a ostatných mestách je len málo taxíkov, všetky sú vybavené taxametrom.
V platnosti je 50% nočná prirážka.

Dĺžka trvania cesty z Tunisu do ostatných tuniských miest

Lietadlo Vlak Auto/Autobus
Hammamet - 1.00 0.45
Nabeul- 1.00 0.45
Sousse- 2.30 2.00
Port el Kantaoui- 2.30 2.00
Monastir 0.35 3.00 3.00
Sfax0.50 4.00 4.00
Gabčs- 6.00 5.00
Djerba0.60 - 7.00
Tozeur1.10 - 6.00

Poznámka: Cestujúcim do Port el Kantaoui sa odporúča cestovať železnicou do Sousse a zostávajúcich 7 km taxíkom. Zo Sousse sa taktiež dostanete do Monastir. Ak smerujete do mesta Djerba, cestujete železnicou do Gabčs a potom použite autobus kyvadlovej prepravy.

Súvisiace linky

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...