Tunis - Výlety/okolie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Pešie výlety

Medina
Prieskum Mediny odporúčame začať pri Bab el Bahr, na ľavo od neho je vchod na trhovisko. Návštevníci tu nájdu tovar, ktorý sa v nepredáva v žiadnych iných turistických nákupných centrách. Ceny sú vo všeobecnosti vyššie.

Trhovisko je zriadené podľa tradičného moslimského štýlu: čistý tovar sa rozkladá pri hlavnej mešite – Zitouna, zatiaľ čo nečistý, akými sú farbivá a kovové polotovary, je umiestnené ďalej.

Trh s otrokmi bol aktívny v meste ešte v roku 1846, musel byť, ako nečistý tovar, umiestnený 100-150 m od mešity. I keď tkáčske výrobky vymizli zo soukov, na trhovisku v Souk de la Laine je stále dobrá ponuka produktov ručne utkaných na krosnách. Látky a textílie vyrábané tradičným spôsobom sú značne drahé a určené pre lepšie situovanú klientelu.

Prechádzkou niekoľkými ulicami od hlavnej mešity sa dostanete na zlaté trhoviskoSouk des Orfèvres, kde sa predáva vysoko karátové zlato. Módny štýl bižutérie nie je však veľmi pokrokový.

Kartágo
Tri roky po smrti kazateľa Cata bolo Kartágo v tretej punskej vojne zrovnané so zemou. Z historických pamiatok vynikajú najmä kúpele Antonia Pia, čo sa týka rozlohy, radia sa na tretie miesto vo svetovom rebríčku.

Rímske Kartágo zničili Vandali. V dobe svojho najväčšieho rozmachu malo okolo 700 tisíc obyvateľov a jeho zakladateľka sa čoskoro stala prvou kartáginskou kráľovnou.

Rimania si uvedomili, že poloha Kartága je strategická a preto ho i napriek tomu, že bolo vojnou zničené, znova vystavali. Z týchto čias pochádzajú Antoniove kúpele, ktoré sú miestnou najvýznamnejšou rímskou pamiatkou.

Najvyššou sakrálnou stavbou nie len v Kartágu, ale aj v Tunisku, je Kostol sv. Ludvika. V parku vedľa kostola sa nachádza jeho hrob.

Významnou pamiatkou z čias púnskeho obdobia je Tophet v Slambe. Je to posvätné miesto, kde bolo pochovaných asi sedem tisíc detí, obetovaných bohom.

Autobus

Sousse

Je tretie najväčšie mesto v krajine, ktoré vzniklo o sto rokov skôr ako povestné Kartágo. Radí sa medzi vyhľadávané mestá cestovného ruchu.

Dnešnú podobu získalo mesto až po príchode Arabov v 9. storočí. Jadro mesta tvorí Medina, ktorá je jednou z najväčších v celom Tunisku.

Sousse je obklopené hradbami s otvormi, cez ktoré sa na nepriateľov lial rozpálený olej. Nachádzajú sa tu aj 5km dlhé katakomby a viac než 240 podzemných galérií.

Sfax
Je druhým najväčším mestom Tuniska a jedným z hlavných miest 23. gubernátorov. Pod Sfaxom sa nachádza spletitý kanalizačný a vodovodný systém.

V okolí mesta sa rozkladajú veľké olivovníkové plantáže. Mesto je lemované hradbami a vstup do mediny je cez štyri ”baby” – brány.

Tabarka
Je malé rybárske mestečko a obchodný prístav situovaný pri alžírskych hraniciach. Blízko mesta sa nachádzajú ihlanovité skaly vysoké okolo 25 m.

Pre vyznávačov aktívnej dovolenky je určené vynikajúce golfové ihrisko, pri pobreží sa nachádzajú nádherné korálové útesy, ktoré vyhľadávajú priaznivci potápania.

Tamerza
Vo veľkej horskej oáze sa natáčal oscarový film Anglický pacient. Z kopca nad starou dedinou je možné vidieť až do Alžírska.