Tunis - Pamiatky a múzeá

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Tunis nie je typickou turistickou destináciou akou je Hammamet alebo Sousse. V metropole, ktorá dnes už splynula s bývalým púnskym mestom Kartágom, sa však nachádza značný počet historických pamiatok.

V okolí kopca, nad ktorým stojí citadela Kasba s mešitou, sa rozkladá staré arabské mesto Medina, jedno z najlepšie zachovalých islamských stredovekých miest.

V medine leží vyše 700 pamätníkov, vrátane palácov, mešít, mauzóleí, madras – islamská vysoká škola, a fontán datovaných od čias vládnutia dynastie Almohad a Hafsid. V jej strede sa nachádza starobylá Veľká mešita pochádzajúca z 8. storočia, v ktorej dnes sídli Moslimská univerzita.

Ďalšou impozantnou budovou je mešita Aghlabid Ez-Zitouna (Olivová mešita) postavená v r. 723 Obeid Allah Ibn-al-Habhabom na oslavu nového hlavného mesta, nachádza sa v nej aj islamská univerzita a teologická škola.

Po mešite v Kaiourane je druhou najväčšou mešitou v krajine. V jej okolí sa vinie množstvo uličiek z 13. storočia, kde sa pravidelne okrem piatku konajú trhy.

Dar-al-Bey, známy je i pod názvom Bey''s Palace, je možné charakterizovať rôznymi architektonickými a dekoračnými štýlmi. Pravdepodobne bol postavený na zvyškoch rímskeho divadla podobne ako i z desiateho storočia pochádzajúci palác Ziadib-Allah II al Aghlab.

Celá Medina bola v roku 1979 zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

V bývalom paláci Beje sídli múzeum Bardo, ktoré uchováva mnoho pamiatok zo starovekého Kartága. Na ruinách Antoniových kúpeľov bolo postavené Národné múzeum.

V Tunise sa nachádza aj katolícky kostol, Katedrála sv. Vincenta z 19. storočia, ktorá bola postavená pre malú komunitu kresťanov. Vzhľadom na nezhody medzi Židmi a Moslimami, sa menšia komunita Židov uchýlila na ostrov Djerba. Akvadukt dlhý 123km privádzal vodu do mestských cisterien v La Malge zo vzdialených hôr Zaghouanu.

Tuniský prístav La Goulette je rodiskom známej filmovej hviezdy Claudie Cardinale. Hlavné mesto má aj Big-Ben, vežu s hodinami, ktorá svojou veľkosťou a architektúrou naozaj pripomína londýnsky Big-Ben.

Orientačným bodom v hlavnom meste je Hotel du Lac, ktorý má tvar obrátenej pyramídy. Severovýchodne od hlavného mesta, pri stredomorskom pobreží, sú situované pozostatky Kartága, ktoré je častým cieľom turistov.

V Kartágu sa každý rok organizuje Journées Cinématographiques de Carthage a divadelný festival.