Trstená - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Trstená leží v najsevernejšej časti Oravskej vrchoviny v údolí rieky Oravica.

Obec dostala hneď pri založení v roku 1371 Jánom Hertellom a jeho spoločníkmi mestský štatút, právo meča, poľovačky, rybolovu, váhy, kúpeľa, práco trhu a pod.

Roku 1424 kráľ Žigmund oslobodil Trstenčanov aj od platenia cla a tridsiatkov, ale poddanským mestečkom Oravského panstva zostala. V roku 1601 jej kráľ Matej II. udelil právo organizovať 4 výročné jarmoky.

Vojny v 17. storočí jej spôsobili značné škody. Mala roľnícky charakter, ale rýchlo sa rozvinuli remeslá, v 17. storočí tu už boli cechy (kožušnícky, hrnčiarsky), sklad soli, farbiareň.

Najznámejší bol cech hrnčiarsky. Roku 1877 sa Trstená stala sídlom okresu. V 19. storočí bola známa svojimi jarmokmi.

V Trstenej sa narodil Martin Hattala (1821-1903), jazykovedec, profesor Karlovej univerzity v Prahe.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Demänovskú jaskyňu Slobody tvorí niekoľkoposchodový labyrint chodieb a dómov v celkovej dĺžke 7007 m. Jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu najrozličnejších tvarov a sfarbenia od alabastrovobielej po tmavočervenú. Charakteristické sú jazierka s pestrou výzdobou..
Téma: Jaskyňa
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Dolný Kubín
Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa