Téryho chata - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách, v horskej časti Malej Studenej doliny, pri Piatich Spišských plesách. Jediný celoročný prístup na túto chatu je z Hrebienka po červenej značke k Zamkovského chate a odtiaľ po zelenej. 


Téryho chata bola postavená roku 1899 podľa projektu architekta Gedeona Majunkeho. Chata od svojho založenia nesie meno podľa známeho banskoštiavnického lekára Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj turistiky vo vtedajšom Uhorsku. Roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i ruských, ktorých potom dopravovali do povstaleckých oblastí Nízkych Tatier. V rokoch 1979 až 1982 bola chata prestavaná. Všetok ťažký stavebný materiál na svojich pleciach vyniesli len nosiči. 


Téryho chata poskytuje ubytovanie a aj stravovanie. WC aj umývadlo sú v chate. Téryho chata je východiskom najmä pre túry v oblasti Kotliny Piatich Spišských plies, ale cez horské sedlá aj do susedných dolín: Prielom - Bielovodská dolina, Sedielko - Javorová dolina, Ľadové sedlo - Jediný oficiálne povolený prístup do Čiernej Javorovej doliny, Baranie sedlo do Veľkej Zmrzlej doliny a doliny Bielej vody Kežmarskej.


 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 


Zdroj informácií: www.hiking.sk


Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele