Tanzánia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Pobrežie
Dar es Salaam
je bývalé hlavné mesto Tanzánie. V súčasnosti sa funkcia hlavného mesta presunula do Dodoma. Hlavný prístav Tanzánie Dar es Salaam je prirodzeným štartovacím bodom na uskutočňovanie výletov. Leží blízko ostrova Zanzibar. Tiché časti Dar es Salaam narúša priemyselný a komerčný rozvoj. Medzi hlavné zaujímavosti patrí National Museum, v ktorom je umiestnená lebka zberača orechov. Súčasťou univerzity v Dar es Salaam je Observation Hill a Village Museum, v ktorom sa vystavujú tradičné vidiecke obydlia a remesla.

Výlety
V rybárskej dedinke Msasani vzdialenej 8 km od Dar es Salaam sa nachádza hrobka datovaná do 17. storočia. Južnejšie leží Kilwa Klsiwani, kde môžete obdivovať ruiny portugalskej a arabskej architektúry.

Blízko prístavu Dar es Salaam sa nachádzajú nádherné pláže (Kunduchi, Mjimwena a Mbwa Maji). Kunduchi je vzdialené 24km severne od mesta. Je to rybárska dedinka v blízkosti ktorej sa nachádzajú ruiny perzských hrobiek a mešít. Na neobývanom ostrove Mbudya sa vyformoval koralový útes, ktorý je vhodným miestom pre potápanie, šnorchlovanie a rybárčenie. Približne 14km od Dar es Salaam leží ostrov Sinda, ktorý taktiež ponúka možnosti šnorchlovania a lovu lastúr a mušlí.

Bývalý prístav otrokov a konečná stanica karaván BAGAMOYO sa nachádza 72km severne od Dar es Salaam. Toto malé prístavné mesto je najbližším bodom na pevnine k ostrovu Zanzibar. Prístav Bagamoyo má v nádhernom zálive početné pieskové pláže. Telo pána Livingstona ostalo v malom kláštore pri jeho návrate späť do Londýna. Mešity a arabské hrobky sa datujú do obdobia 18.-19. storočia. Päť km južne od prístavu sa nachádza dedinka Kaole, v blízkosti ktorej ležia ruiny mešít a stĺpov. Ich vek sa odhaduje na 800 rokov. Severne od Bagamoyo, blízko hraníc s Keňou, leží druhý najväčší prístav v krajine Tanga. Odtiaľ majú turisti prístup k nádhernému pohoriu Usambara a k Moshi, ktoré sa nachádza na svahoch hory Kilimandžáro.

Zanzibar & ostrov Mafia
Z Dar es Salaam sa prepravíte lietadlom (preprava je možná tiež trajektom) na ostrov ZANZIBAR asi za 20 minút. Tento ostrov bol kedysi metropolou Východnej Afriky. Ovládali ho Shirazi Peržania, Portugalčania, Ománsky araby a nakoniec bol pod vládou britských kolonialistov. Je známy tiež pod názvom „Ostrov korenia“. Zanzibar prežíval svoje zlaté časy pod vládou Ománskych arabov na začiatku 19. storočia. V polovici storočia sa stal najväčším producentom korenia a prekvital na ňom najväčší trh s otrokmi na Africkom východnom pobreží.

Zanzibarské staré Kamenné mesto (Stone Town) tvorí labyrint úzkych, kľukatých uličiek lemovaných exotickými obchodmi, bazármi, meštiackymi domami z koloniálneho obdobia, mešitami a námestiami. Návštevníci si môžu prezrieť dom, v ktorom žil Dr. Livingstone. Používal ho i Burton a Speke. Anglikánska Kristova katedrála stojí na starom trhovisku s otrokmi, na pobreží sa nachádza palác bývalého sultána a vysočizná Beit-el-Ajaib (Dom zázrakov).

Zanzibar je fascinujúcim miestom s palácmi, pevnosťami, kamennými akvaduktami a kúpeľňami. Kozmopolitný charakter tohto ostrova mu dodáva príchuť jedinečnej atmosféry. Doporučujeme turistom uskutočniť tzv. Korenisté túry so sprievodcom. Vďaka susedstvu pobrežných ostrovov sú ostrovyZanzibar a Mafia obkolesené korálovými útesmi. Najslávnejšie a najviac navštevované sú ostrovy Changuu (známe tiež pod názvom ''Ostrovy väzňov''). Nachádza sa tu množstvo úžasných pláži, najmä na východnom pobreží i keď je tu len zopár hotelov.

Poznámka: Návštevníci ostrova by mali dodržiavať moslimskú konvenciu a nosiť šaty mimo pláži. Viac informácií získate v dodatku Svet Islamu (World of Islam)

Mafia
Na ostrov Mafia sa prepravíte lietadlom asi za 40 minút z Dar es Salaam. Mafia sa preslávila lovením veľkých rýb a jedinečným morským parkom. Turisti si môžu prenajať výkonné člny a rybárske náčinie.

Národné parky
Rozloha tanzánskych národných parkov prevyšuje rozlohu 33 660 km2. Nachádza sa tu unikátna rezervácia Ngorongoro s chránenými divokými zvieratami. Žije tu kmeň Masajov, ktorí tu pasú svoj dobytok. V Ngorongoro sa nachádza asi desať rezervácií, v ktorých vláda povolila lov divej zveri výpravám lovcov s licenciou, a asi 40 vládou kontrolovaných oblastí, v ktorých sa lov kontroluje kvótami.

Pozri turistické informácie aj pre nasledovné lokality


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...