Tanzánia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena
Tanzánsky šiling (TSh) = 100 centov. Bankovky sú v denomináciách 10,000, 5000, 1000, 500 a 200 šilingov. Mince sú v hodnotách 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 šiling.

Zmenáreň
Peniaze si môžete zmeniť v bankách, u autorizovaných dílerov a v zmenárňach. Potvrdenie o výmene doporučujeme ponechať si až do odchodu.

Kreditné & debetné karty
Väčšina kreditných kariet je akceptovaná vo väčších hoteloch. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Cestovné šeky
Môžete ich speňažiť u autorizovaných díleroch a v zmenárňach Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v US dolároch a v librách.

Menové obmedzenia
Dovoz a vývoz miestnej meny je limitovaný TSh1000. Pri dovoze zahraničnej meny nie sú obmedzenia, ale doporučujeme podať colné vyhlásenie. Vývoz zahraničnej meny je limitovaný do výšky udaného množstva v colnom vyhlásení pri príchode do krajiny.

Úradné hodiny v bankách: Po-Pia 0830 do 1230 (niektoré banky majú otvorené do 1600)
Sobota 0830 do 1300

Strava a nápoje
Vo väčšine hotelov ponúkajú tanzánsku kuchyňu, avšak v lepších hoteloch si môžete objednať i „západnú a medzinárodnú kuchyňu.

Základ stravy tvoria rozmanité morské živočíchy, akými sú krevety a morské raky, spolu s hojnosťou tropického ovocia – kokosové orechy, pawpaws, mango, ananásy a banány. Obsluha stola je v reštauráciách štandardná.

Káva a čaj sú vynikajúcej kvality. Tanzánia je svetským štátom a preto alkohol nie je zakázaný. Dobrej kvality je aj miestne pivo vyrábané pod názvom Safari, obľúbený je džin Konyagi, čokoláda a likér Afrikoko, ktorý sa vyrába z kokosových orechov. Víno Dodoma je červené alebo ružové.

Nočný život
V Dar es Salaam sa nachádza niekoľko nočných klubov, kabaretov a kín. Centrá nočného života sa vyskytujú najmä v top hoteloch a reštauráciách.

Nakupovanie
V centrách miest sa na trhoch predávajú najmä africké bubny, výrobky z medi a mosadze, vyrezávané drevené šachy, klenoty a jedna špecialita, obrovská drevená nádoba vyrezaná z jediného kusa teakového dreva, mninga alebo ebenového dreva.

Doba predaja
Po-Pia 0830-1200 a 1400-1800; So 0830-1230. Niektoré obchody sú otvorené i v nedeľu.

Sviatky a oslavy
Pätnásť km východne od Mwanza sa nachádza Sukuma Museum (alebo Bujora), v ktorom sa konajú približne raz za týždeň tradičné tance kmeňa Wasukuma, vrátane tanca Bugobobobo (hadí tanec kmeňa Sukuma). Počas moslimského festivalu Eid al-Fitr, ktorý sa koná v Makunduchi na ostrove Zanzibar, sa muži zo severu a juhu navzájom mlátia banánovými konármi sprevádzaní tradičnými piesňami miestnych žien. Zábava a oslavy trvajú až do noci. V júli sa konajú na ostrove Zanzibar dva festivaly - Mwakakongwa a Tamasha. Aktualizovaný zoznam osláv a sviatkov v r. 2002 získate na tanzánskom úrade pre turistiku.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...