Sýria - Upozornenia/Riziká

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Pokiaľ pricestujete do Sýrie po súši a rozhodli ste sa, že po Sýrii navštívite aj Jordánsko a potom ďalej Izrael, tak v žiadnom prípade neprezraďte imigračnému pracovníkovi na colnici, že máte namierené aj do Izraela a všetko, čo máte k dispozícii o tejto krajine dôkladne „zašite“ hlboko na dno kufra, či batohu, ešte pred vstupom do colného priestoru. Sýrčania nenávidia na život a na smrť Izraelčanov a keby ste sa prezradili, tí exoti by Vás otočili rovno na hranici, takže by bolo po výlete!!!a ešte by ste sa nevyhli komplikáciam, ktoré by samozrejme po Vašom odhalení nastali. Keby Vám náhodou položili otázku, či idete aj do Jordánska, kľudne povedzte že áno. Sýrčania sa s Jordánskom celkom bratrujú, problémy by nemali byť, povedzte, že chcete vidieť Ammmán, Petru a Wadi Rum. Keď Vám položia aj otázku týkajúcu sa Izraela, povedzte, že výlet končíte v Jordánsku a odtiaľ odlietate domov. Predpokladám, že potom Vám už dajú pokoj. (Hovorím, vlastne píšem z vlastnej skúsenosti, po vzorovom klamstve, ktoré som Vám uviedla vyššie, dali sýrski imigrační pracovníci mne aj ostatným zo skupiny pokoj, dúfam, že podobne budete úspešní aj Vy, moc Vám držím palec..:-)!

Vďaka totalitnému režimu je bezpečnosť v krajine dosť dobrá. Vo väčších mestách uvidíte veľa ozbrojených civilistov, ktorí strážia úrady, ale aj domy významných osôb. (Nám strážili našu Karosu hneď traja a celučkú noc, bez úplaty, dokonca sme ich o to vôbec ani nežiadali). Dôvod stráženia bol úplne jednoduchý. V krajine sa vyskytujú rôzne extrémistické skupiny a aby sa náhodou pod našim busíkom neobjavila nejaká zbytočnosť, nazývaná bomba, radšej náš busík postrážili, za čo sme im my všetci doteraz vďační. Sýrčania si vážia slušných turistov a nedovolia, aby mali pri ceste po ich krajine problémy tohoto rázu. Pobyt vo všetkých väčších mestách, aj v noci je bezpečný. Môže sa Vám však stať, že Vás zastaví kontrolná hliadka a bude sa Vás pýtať, čo tu robíte a kde bývate. Samozrejme, že niekedy to s tou bezpečnosťou aj nemusí vyjsť, týka sa to najmä dedín, tam je to s bezpečnosťou už úplne iné ako vo veľkomeste, preto je potrebné mať sa na pozore.

Ak Vám zostanú sýrske líry a Vy ich už raz nebudete mať na čo minúť a pocestujete ďalej do Jordánska, nerobte si s nimi starosti. V pohode ich vymeníte na sýrsko-jordánskej colnici za nové „peniažteky“ nazývané Jordánske dináre.

A ešte dôležité upozornenie pre Vás. Nikdy!!! nepodávajte Arabom ľavú ruku, oni Vám totiž podanie budú opätovať tou istou a to by teda nebolo vôbec dobré, lebo ľavá ruka u Arabov slúži namiesto toaleťáka…:-( a nefoťte tiež zahalené Arabky, bez toho aby ste si vypýtali zvolenie od ich muža. Pred vstupom do mešity sa nezabudnite vyzuť!

Zlodeji
Samozrejme že sa vyskytujú aj tu, pozor si treba dávať všade, najmä na trhoviskách. Ženy, zbytočne neprovokujte krátkymi sukňami a hlbokými výstrihmi miestnych mužov a nielen ich. Nadávky a možno aj nejaký ten pohlavok môžete utŕžiť najmä od miestnych žien, pretože tie zvyčajne viac „iritujú krátke sukňe a hlboké výstrihy turistiek“ ako chlapov, čo je prirodzené…:-). Kamery a foťáky si radšej zo seba neodkladajte, nemuseli by ste sa s nimi už stretnúť. Možno niekto, kto práve číta tieto riadky si povie: Veď to čo píše táto stvora nie je pravda, moslimovia nie sú všetci národom klamárov. Chyba lávky, ak si to priateľu myslíš, tak zle si myslíš, lebo: „Čo oko Allaha nevidí, to srdce Araba nebolí …“.