Sýria - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Hlavné mesto DAMAŠEK, kde sa uprostred trhov nachádza krásna OMAYYDOVSKÁ (UMAJJOVSKÁ) MEŠITA, v ktorej je uložená okrem iného aj hlava Jána Krstiteľa. Je to krásna stavba a za 50 SL si ju môžete celú prezrieť. Môžete tu fotiť, kamerovať, ale pozor nie tam, kde platené plačky plačú za bývalým vládcom. Váš dobrý úmysel, iba potichučky si toto divadlo nafotiť, či hodiť na kameru by nemuseli domáci chápať a …., odpoveď si už domyslite sami. Táto stavba je zaujímavá tým, že sa sem na modlidby schádzajú tak kresťania, ako aj moslimovia. Pôvodne tu totiž stál aramejský chrám, ktorý bol postavený na počesť boha Hddáda. Neskôr tento chrám vystriedal rímský palác, ktorý bol zasvätený Jupiterovi. Po ňom sa vystaval na jeho mieste kresťanský kostol Jána Krstiteľa. V polovici 7. storočia sa muslimovia s kresťanmi dohodli, že sa tu budú modliť spoločne. I napriek tomu, že neskôr sa kresťanský kostol premiestnil inde a na jeho pôvodnom mieste vyrástla súčasná mešita, hrob Jána Krstiteľa v mešite zostal do dnešných dní. A tak môžu do mešity chodiť tak moslimovia, ako aj kresťania. Samotná modlitebna je dlhá 160 metrov a v jej strede sa nachádza 36 metrov vysoká kupola, pod ktorou sa môže údajne naraz modliť až sedem tisíc ľudí. Vedľa mešity sa nachádzajú tri minarety, Nevestin, Ježišov, Muhammadov. Celá mešita je obohnaná hradbami, za ktorými sa nachádza najväčšie kryté trhovisko v Damašku, HAMIDÍJA, zo 17. storočia, kde kúpite takmer všetko. Okrem tejto mešity môžete v Damašku navštíviť aj KAPLNKU SV. PAVLA , ČI SALADINOVE MÚZEUM, ktoré bolo postavené v 12. storočí.

Asi 50 km od tureckých hraníc sa nachádza mesto ALLEPO, po arabsky nazývané HALEB, ktoré bolo centrom románskej kultúry. Toto mesto je po Damašku druhým najväčším mestom Sýrie. Dominantou mesta je Citadela z 12. storočia, v blízkosti ktorej sa nachádzajú súky, (trhy). V meste, v jeho severnej časti sa nachádza pekná mešita z roku 1090. V meste sa nachádza kopec kľukatých ulíc a uličiek , na ktorých sa nachádza veľa obchodíkov s neustále vykrikujúcimi predavačmi. Práve tu sa dá kúpiť pekný suvenýr, ale aj veľký gýč. Až budete mať dostatok častu v tomto meste, odporúčam Vám navštíviť miestne archeologické múzeum, nachádzajú sa v ňom skutočne krásne a zaujímavé veci.

Najväčší zachovalý križiacky hrad na svete sa nachádza práve v Sýrii a volá sa CRAC des CHEVALIERS, vstupné je 300.- SL, (október 2000) a na jeho prehliadku potrebujete aspoň 4 -5 hodín. Je to totiž obrovský komplex, z ktorého je krásny výhľad na ďaleké okolie. Cesta k nemu vedie úzkymi uličkami, ktoré končia na skalnatom brale. Zákruty majú 180 stupňov, preto tí, čo máte obavy z výšok sa radšej z busíka von ani nepozerajte. Cesta sem je fakt veľmi úzka a keď sa stretnú oproti sebe dva autobusy, tak je to viac než hrozné s vyhnutím sa! Pri hrade sa nachádza reštika nazývaná „Okrúhly stôl“.

HOMS je tretie najväčšie mesto v Sýrii a nachádza sa v ňom AL-WALDÍDOVÁ MEŠITA, ktorá je naozaj veľmi pekná. (Al Waldíd bol arbaský vojvodca, ktorý priniesol do Sýrie islam a v tejto mešite aj pochovaný). Zaujímavosťou v Sýrii je aj mestečko HAMÁ, ktoré Vám odporúčam pri potulkách Sýriou navštíviť. Nachádza sa tu 16 vodných kolies, z ktorých to najväčšie má priemer 22 metrov. Všetky tieto kolesá slúžili a mnohé slúžia ešte aj dnes na výrobu elektriny.

Avšak asi najväčším lákadlom pre turistov v Sýrii je PALMÝRA, ktorú vzhľadom na polohu mnohí turisti nazývajú aj „Nevestou púšte“. Cez Palmýru voľakedy viedla známa „Hodvábna cesta“, ktorá vlastne zabezpečila v dávnych časoch prosperitu tejto oblasti. Je to skvost nielen sýrskej, ale aj celosvetovej archeológie. V dávnych časoch sa tu striedala prosperita, ale aj stagnácia. Sú to miesta, kade chodila a rozkazy svojim poddaným vydávala krásna a múdra kráľovná Zenóbia. Každého návštevníka tu zaručene upúta Veľká kolonáda, monumentálne oblúky, či Arabský hrad zo 17. storočia. Je to skutočne mystické mesto, ležiace vo vyprahnutej krajine. Palmýra bola od nepamäti dôležitou zastávkou všetkých karaván, ktoré putovali po Hodvábnej ceste. Bol tu prameň pitnej vody a za vodu museli obchodníci zaplatiť zlatom, keď ju chceli mať. Vďaka zlatu, ktoré sa platilo za vodu Palmýra rozkvitala dlhé obdobie, bolo to najmä za čias vládnutia kráľovnej Zenóbie. Táto mimoriadne odvážna žena okrem toho, že mala vynikajúce diplomatické a politické schopnosti, ovládala viac než desať jazykov. Tieto svoje vlastnosti a schopnosti premieňala však do tvrdej vlády. Avšak nič netrvá večne a aj silná Zenóbia vďaka rímskemu cisárovi Aureliánovi podľahla. Po porazení jej kraľovania v treťom storočí n. l., začala Palmýra upadať a čo nespustošili cisárske vojská, dokonalo zemetrasenie, ktoré znieslo z povrchu zemského takmer všetky stavby. Súčasná Palmýra je mesto plné rozvalín a zbytkov chrámov a palácov. Veľká rekonštrukcia celého areálu skončila údajne v roku 2000, ale v októbri 2000 sa tam ešte stále konali rekonštrukčné práce.

Len pár kilometrov smerom k jordánskej hranici leží mesto BOSRA. Je to veľmi staré mesto, postavené z čierneho kameňa. Najkrajšou stavbou je ZACHOVALÝ RÍMSKY AMFITEÁTER, (vstupné 300.- SL, október 2000). Amfiteáter pre 15 tisíc divákov sa ukrýva v starej citadele a slúži svojmu účelu dodnes, konávajú sa tu rôzne kultúrne a divadelné festivaly. V meste je aj slávna MEŠITA AL MABRAK. Nie je to príliš krásna stavba, ale známa a zaujímavá je tým, že je postavená na mieste, kde odpočívala ťava, ktorá priviezla do Sýrie prvý korán!

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...