Sýria - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Mena
Sýrska líra, (1 SL= 100 piastrov), 1 USD = cca 46 SL.

Banky a zmenárne
Peniaze môžete zmeniť rovno na hraniciach. Vzhľadom na to, že domáci, najmä na dedinách neovládajú žiaden jazyk, odporúčam Vám meniť peniaze iba v banke, resp. v hoteloch, prípadne v hosteloch, kde sa dá dohodnúť ako tak francúzsky, alebo anglicky. Zmenární tu nie je veľa, fungujú však spoľahlivo, od pondelka do štvrtka, zhruba od 8,30 – 15,00 hodiny. V hotelových zmenárňach vymeníte peniaze aj v inom čase. Najradšej menia americké doláre, menej už nemecké marky a francúzske franky. Inak odporúčam Vám pred cestou naštudovať aspoň základné arabské číslovky, určite sa Vám táto vedomosť hodí. Na trhoch, ale aj v obchodoch bývajú ceny väčšinou písané iba po arabsky.

Telefón a roaming
Telefónne spojenie existuje, ale iba z drahších hotelov a je dosť drahé. (4 minúty do Bratislavy z Damašku stálo okolo 350.- Sk, október 2000). Telefonovanie z pošty je obtiažne, je ich tu totiž veľmi málo. Globtel a Eurotel v tejto krajine nefunguje, (zatiaľ), takže Vaše mobily budú mať až do Jordánska určite „free time“, po prechode hraníc do Jordánska začne Vaša mašinka nazývaná mobil aj reagovať, signál je celkom dobrý.

Internet a Internetové kaviarne
Tak na tento výdobytok techniky v tejto krajine zatiaľ zabudnite. Vraj nejaké netové kaviarne existujú v Damašku, ale nikde som na žiadnu netcafe nenatrafila, (október 2000), uvidíme čo prinesie budúcnosť. Z mojich skúseností, z cestovačiek po moslimskom svete môžem zatiaľ iba konštatovať, že Sýria je čo sa týka internetu, najhoršou krajinou v celom moslimskom svete.

Čas
GMT/UTC plus 2 hodiny.

Elektrina
220 V, 50 Hz.

Váhy a miery
Metrické.

Šport
Ja by som povedala, že národným športom tohoto národa je „ničnerobenie“, najmä v období horúčav. V skutočnosti však poniektorí aj športujú, najčastejšie je to behanie za loptou, teda futbal.

Stravovanie, jedlá + alkohol
Alkohol, ako v každom moslimskom štáte je zakázaný, ale pamätajte na to, že zakázané najviac chutí, aj moslimom…:-). Keďže obchodov s alkoholom tu jest toľko ako šafránu, odporúčam Vám priniesť si „tvrdô“ z domova, najlepšia je slivovica, alebo borovička. Je to alkohol na všetko, na dezinfekciu zvnútra, ale aj zvonka….:-). V Sýrii existuje domáca pálenka, ktorú domorodci milujú a volá sa arak, vyrábaný je z anízu. Je to chuťou podobné gréckemu quzu, resp. mastike. Ochutnala som to, ale keď si na to pomyslím, aké to bolo, tak ešte dnes ma z toho bolí hlava, jednoducho arak, quzo, mastika, pre mňa môžu byť aj na hektolitre…, nemám záujem..:-). Strava obsahuje veľa korenín a z mäsa sa tu používa hovädzina a baranina.

Čo Vám tu odporúčam ochutnať
Všetko, čo nezje Vás! Pokiaľ ste nikdy neboli v takejto krajine, zaručene Vás bude lákať ochutnať množstvo vecí, len možno Vám bude chýbať odvaha pustiť sa do toho. Domáci milujú ostré jedlá a často aj na sladké veci „nagebzia“ štiplavú papriku, alebo iné ostré korenie. Sú to špeciality, ktoré keď ešte len idete vložiť do úst, už Vás pália. Preto aj pri najväščej zvedavosti je potrebné sa dopredu spýtať, či to je „very piquant“, teda či je to veľmi pikantné… . Typickým sýrskym pokrmom je tzv. lahmi sinije – je to mleté hovädzie mäso s petržlenom a cesnakom. Ďalším jedlom sú ryby v mnohých úpravách. Špecialita, ktorá mne veľmi chutila je mansaf – ryža s orieškami, jahňacinou a jogurtom. Samozrejme, že všetci tu jedia ako predjedlo humus. Humus tu prosím nie je to, na čo Vy teraz myslíte – dobrá hlina, resp. vyjadrenie sa vetou „no to bol teda humusák….“, ale tu je to jedlo. Je to cícer zmiešaný s mladou cibuľkou, je to taký šalát, skôr by som povedala zmes, niečo podobné na farbu nášho špenátu. No a keď tu budete, nezabudnite ochutnať aj shawarmu, čo v preklade znamená kebab alebo gyros. Dobrota, (teda aspoň pre mňa), bol v Sýrii aj felafel – vyprážané cícerové guličky. Možno Vás bude zaujímať, čo takéto jedlá stoja. Rôzne, podľa toho kde ste. Felafel stojí od 25 – 30 SL, mansaf okolo 230 SL. Aj keď Vás bude lákať rôzne jedlo, nepreháňajte to s ním, najmä na začiatku Vášho pobytu v tejto krajine, kým si žalúdok zvykne na zmenu. Vodu je potrebné kupovať iba v zazátkovaných fľašiach, ktoré sú orginály. Piť vodu z miestnej vodovodnej siete, je viac než riskantné. Ak nechcete skončiť s hepatitídou v špitáli, radšej oželejte peniaze na túto tekutinu.

Toalety
V hoteloch bez problémov, avšak v jednoduchých hoteloch počítajte, že na 20-30 postelí je iba jedno WC-ko a jedna sprcha, ktorá sa vyskytuje v tej istej miestnosti ako WC, takže občas býva v takýchto hoteloch veselo:-). Horšie je to vo veľkých mestách, na trhoch, ale východisko sa vždy nájde. WC bývajú označené aj v angline M, resp. F , (male, female). No a čo sa týka čistoty v mestských WC, nechcem Vás strašiť, ale občas by ste v nich potrebovali aj plynovú masku. Pri všetkých mešitách sa WC-ká nachádzajú,ale…. , radšej využívajte WC v lepších hoteloch.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...