Svit - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Svit leží v juhozápadnej časti Popradskej kotliny na terasovanom ľadovcovoriečnom kuželi a na nive rieky Poprad. Mesto Svit má veľmi mladú históriu. Na základe kúpnopredajnej zmluvy z 23. marca 1934 zakúpil Baťov zlínsky koncern od obce Veľká 101 jutár málo produktívnej pôdy na sútoku Lučivianky a rieky Poprad. Hneď na jar 1934 sa začala výstavba továrne na výrobu umelých vlákien pod názvom Slovenská viskózová továreň v skratke Svit. Ešte v tom istom roku bola odovzdaná prvá prevádzka a sedem obytných domov. O rýchlej výstavbe svedčí aj tá skutočnosť, že už v roku 1936 podnik zamestnával 530 ľudí. Do roku 1938 vyrástlo 10 továrenských objektov a 60 obytných domov. Osada už mala svoju školu, obchodný dom a tri internáty.

Prvé označenie Svitu bolo „Obec Veľká – osada Svit„. Železničná stanička mala tabuľu podľa blízkej obce Batizovce. V apríli 1946 sa stal Svit samostatnou obcou. Naďalej sa rozvíjal priemysel, a to výstavbou potravinárskych podnikov, pekárne a mäsopriemyslu. Začala sa výstavba novej železničnej stanice, upravila sa plocha letiska a zaznamenal sa ďalší nárast obyvateľstva. Mení sa aj charakter výstavby, buduje sa občianska vybavenosť a nové obytné budovy. V máji 1962 dostal Svit štatút mesta.

V regióne sa oplatí vidieť

12m vysoká lezecká stena K2 v nákupnom centre MAX v Poprade. Prišli ste liezť do Tatier a prší? Nevadí! My sme pod strechou...
Východiská: Liptovský Hrádok, Poprad, Svit

Na okolí doporučujeme navštíviť

Klimatické kúpele Nový Smokovec patria medzi tie klimatické liečebné miesta, ktoré majú v strednej Európe najstaršiu tradíciu. Nachádzajú sa vo vysokohorskom prostredí slovenských veľhôr Vysokých Tatier. Ako klimatické kúpele horského charakteru má Nový Smokovec ideálnu polohu na zalesnenom južnom svahu pri úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1010 m.
Téma: Kúpele