• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Súostrovie Scilly

Je považované za jedno z najkrajších súostroví na svete - výnimočné, pokojné a tiché. Ostrovy Scilly. Nachádzajú sa v čistej vode Atlantiku približne 28 míľ na juhozápad od cípu Anglicka, známeho pod názvom Land’s End.

Je považované za jedno z najkrajších súostroví na svete - výnimočné, pokojné a tiché. Ostrovy Scilly. Nachádzajú sa v čistej vode Atlantiku približne 28 míľ na juhozápad od cípu Anglicka, známeho pod názvom Land’s End.

Súostrovie pozostáva z mnohých menších i väčších ostrovov, ktoré sú často opisované slovným spojením - zastav sa, pozeraj a počúvaj - čo ich úplne presne vystihuje. Z hľadiska cestovného ruchu a vybudovanej infraštruktúry je najzaujímavejších päť hlavných ostrovov - St. Mary’s, Tresco, St. Martin’s, Bryher a St. Agnes.

Táto exkluzívna destinácia, prevažne pre britskú klientelu ale aj zahraničných hostí, je známa bezpečnými piesočnatými plážami, historickými pamiatkami, mnohými mýtami o kráľovi Arthurovi, pozorovateľňami vtáctva, jedinečnou flórou a faunou; a ponúka tiež moderné ubytovanie, kultúrne a športové vyžitie, ako aj výborné služby v oblasti pohostinstva. Aj napriek tomu, že letné mesiace sú najrušnejším dovolenkovým obdobím, veľa turistov prichádza na ostrovy počas jari a jesene. Jar je tu charakteristická lúčnymi kvetmi, kaméliami, azalkami, magnóliami a narcismi, ktoré na ostrovoch pestujú hlavne na export. Jesenné mesiace sú vyhľadávané nadšencami vtáctva, keďže rôzne druhy vtákov migrujú cez ostrovy do teplých krajín.

Celková populácia ostrovov predstavuje 2000 obyvateľov. Produktívna časť obyvateľstva je zamestnaná predovšetkým v oblasti poľnohospodárstva, rybárstva, pestovateľstva kvetín, námorníctva a stavebníctva. Na ostrovoch žije aj početná skupina umelcov - maliarov, sochárov, fotografov, remeselníkov a výrobcov miestnej keramiky. Okrem týchto odvetví sa tu ľudia živia maloobchodom a cestovným ruchom, prevažne v oblasti hotelierstva, pohostinstva, dopravy a predaja suvenírov. Miestne reštaurácie a krčmičky ponúkajú širokú paletu jedál, najmä z rýb. Na chuť si tu prídu milovníci krabov a morských rakov, tresiek, belíc či platesov. Počas víkendov si domáci ale aj turisti radi zahrajú golf, bingo a kartové hry v obľúbenom "pube", zatancujú tradičné spoločenské tance, alebo sa zúčastnia na večerných exkurziách loďou. Okrem týchto aktivít sa na ostrove Tresco pravidelne koná výročný maratón a na ostrove St. Mary’s pestrofarebný karneval a májové oslavy.

Najväčším a najnavštevovanejším ostrovom, no zároveň aj administratívnym, dopravným, kultúrnym a spoločenským centrom súostrovia, je ostrov St. Mary’s. Hlavným mestom tohto ostrova je Hugh Town. Nie je síce väčšie ako priemerná slovenská dedina, avšak nachádzajú sa v ňom všetky potrebné zariadenia - pobočky dvoch bánk, pošta, nemocnica so zdravotným strediskom, turistické informačné stredisko, široká paleta ubytovacích a stravovacích zariadení, trafiky a rôzne malé obchodíky, v ktorých nájdete takmer všetko. Čerstvé potraviny a zeleninu, textil, suveníry, starožitnosti či knihy. Na ostrove St. Mary’s sa taktiež nachádzajú malé letisko, početné útulné kaviarne a hotelové bary, spoločenské kluby a hostince.

Ostrov je popretkávaný celkovo len deviatimi míľami cestných komunikácií, takže turisti majú možnosť objaviť hlavné turistické miesta a pamiatky i v priebehu jedného dňa. Medzi najzaujímavejšie historické miesta patria základy starých stavieb a ruiny dediny s početnými hrobkami z obdobia megalitu. O histórii St. Mary’s ako aj ostatných ostrovov sa návštevníci môžu dozvedieť aj z expozície múzea, ktoré sa nachádza v hlavnom meste. Za zmienku stojí aj návšteva troch kostolov na ostrove, ktoré slúžia na pravidelné náboženské stretnutia a omše. Obyvatelia tohto ostrova sú veľmi spoločenskí, komunikatívni a radi sa zabávajú. Organizujú pre seba aj turistov rôzne odborné prednášky, hudobné koncerty, výstavy fotografií, turistické vychádzky do prírody, ako aj športové podujatia (prevažne golf, cyklistika, tenis, jazda na koni, windsurfing, plávanie, potápanie, kriket a streľba). Príroda je na ostrove jedinečná a charakteristická kontrastom medzi lesnými porastami, kosodrevinami, vresoviskami, močariskami ako aj plážami a rôznorodými kvetmi, ktoré pochádzajú najmä z afrického kontinentu.

Druhým najväčším ostrovom súostrovia Scilly je ostrov Tresco. Jeho celkovú rozlohu možno rozdeliť do troch častí, z ktorých každá je jedinečná a niečím iná. Prvú, severnú časť, tvoria divoké, vetrom ošľahané a neúrodné vresoviská a kosodreviny, cez ktoré vedú turistické chodníky až k zrúcaninám obranného hradu pochádzajúceho z polovice 16. storočia. V poradí druhú, strednú časť ostrova, tvoria zelené polia, farmy, obydlia, sústava dvoch jazier a unikátne záhrady - Abbey Garden, ktoré sú najväčšou atrakciou pre návštevníkov. Nachádza sa v nich jedinečná zbierka subtropických a exotických rastlín, ktoré na ostrov priniesli námorníci z ďalekých ciest v teplomilných krajinách, predovšetkým z Južnej Afriky a Austrálie. Okrem rastlín sa však v záhradách nachádzajú výnimočné zbierky častí stroskotaných lodí, bronzových kanónov, búst, sôch a historických zbraní. Tretiu, južnú a východnú časť ostrova, tvoria tiché pláže s hodvábnym pieskom a morskými mušľami.

Turistické zaujímavosti a fakty o súostroví Scilly:

• Ostrovy sú jednou z najbezpečnejších častí Britských ostrovov; majú nulovú kriminalitu.

• Na ostrovy sa možno dostať v pravidelných intervaloch 7 dní v týždni pomocou helikoptéry, malého lietadla alebo trajektu.

• V porovnaní s Londýnom je na ostrovoch v priemere o 20 - 50 % viac slnečného svitu počas roka.

• Na ostrove Tresco sa nachádza len 1 obchod so zmiešaným tovarom, 1 kostol, 2 hotely a 2 penzióny!

• Najmenšia komunita na súostroví žije na ostrove Bryher.

• Pravidelné kurzy pečenia, potápania a plávania s tuleňmi organizujú na ostrove St. Martin’s.

• Do skupiny neobývaných ostrovov, ktoré sú však domovom pre morské čajky, alky a tulene, patria ostrovy Samson, Annet, St. Helen’s, Východné a Západné ostrovy.

• Každú stredu a piatok sa uskutočňuje súťaž medzi ostrovmi v plavbe na tradičných drevených loďkách, z ktorých mnohé sú aj sto rokov staré!

• V porovnaní s celkovou rozlohou súostrovia, je tu najvyššia koncentrácia historických a archeologických pamiatok vo Veľkej Británii. Návštevníci tu môžu nájsť historické budovy a staroveké pamätihodnosti, hrobky, veterné mlyny, majáky, opustené chalupy, skoré kresťanské obydlia, kaplnky či obranné múry, ktoré ochraňovali ostrovy od čias Vikingov až po nacistické útoky.

Pre mnohých sa návšteva Veľkej Británie zužuje na turistickú prehliadku Londýna so všetkými jeho pamiatkami, budovami, mostami, kostolmi a parkmi. Súostrovie Scilly však zanecháva v návštevníkovi úplne iný dojem a dáva mu iný pohľad na britskú kultúru a spoločenský život. Aj napriek tomu, že cesta a pobyt na ostrovoch sú dosť drahé, je to jedinečné miesto plné panenskej prírody, ticha, šumu vetra a morských vĺn.

Alena Bendiková



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002