Sudán - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Sudán bol len pred nedávnom uspôsobený na turistickú destináciu, a preto sú komunikácie a ubytovanie mimo územia Khartoumu (hlavné mesto) značne limitované. Turizmus sa v krajine rozvíja veľmi pomaly vzhľadom na cestovné obmedzenia a nepokoje prebiehajúce na juhu Sudánu, i napriek tomu však má veľa čo ponúknuť.

Khartoum

Hlavné mesto Sudánu leží na mieste, kde sa zlievajú Modrý a Biely Níl. Spolu so starou kapitolou Omdurmanom a Severným Khartoumom tvorí mestský celok s príznačným názvom „kapitola troch miest“. K hlavným turistickým lákadlám patria omdurmanský ťaví trh a arabský bazár.

Ak máte záujem o sudánsku históriu, určite nevynechajte Národné múzeum, ktorého expozícia zahŕňa artefakty staré okolo 4 000 rokov p.n.l. a viac alebo Khalifovo múzeum, zamerané na o niečo mladšie obdobie (koniec 19. storočia).

Výlety do okolia

Medzi turistami sú veľmi obľúbené výlety loďou po Níle k priehrade Jebel Aulia, kde rieka oplýva bohatstvom rýb a západ slnka má rozprávkový nádych. Pozdĺž brehov Nílu, severne od Khartoumu, sa nachádza niekoľko archeologických nálezísk, medzi ktoré paria Bajrawiya, El Kurru, Meroe, Musawarat, Naga a Nuri.

Národný park Dinder

Na etiópskej hranici, juhovýchodne od hlavného mesta, sa rozkladá prírodná rezervácia, ktorá sa svojou rozlohou 6475 km2 radí medzi najväčšie na svete. Z Khartoumu sa do parku organizujú špeciálne, trojdňové výlety, na ktorých môžu turisti pozorovať žirafy, leopardy, antilopy a vtáky v ich prirodzenom prostredí.

Červené more

S kryštálovou čistotou svojich vôd a rôznorodosťou života v jeho podmorských záhradách sa Červené more radí k najhlavnejším turistickým lákadlám Sudánu. K najznámejším, prímorským rezortom patria rušný Port Sudan, Suakin (preslávený počas otomanskej éry), Arous (turistická osada) a Erkowit (1 200 mnm) – osada učupená v pobrežných horách, známa vďaka svojej stále zelenej vegetácii.

Západný sudán

V západnom Sudáne, v regióne Darfur sa nachádza najvyšší štít krajiny Jebel Marra (3088 m). Darfur je prekrásnou oblasťou vodopádov a vulkanických jazier s príjemnou klímou.

Južný Sudán

Južné provincie Sudánu sú pokryté zelenými lesmi, otvorenými parkami, vodopádmi a nezalesnenými močiarmi, ktoré sú domov rôznych druhov vtákov a divokých zvierat ako slon, nosorožec (čierny a biely), buvol, antilopa, zebra, krokodíl nílsky, hroch, hyena a takmer vyhynutý shoebill (vzácny bocianovitý vták).


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...