Sudán - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Sudánsky dinár (SDD) = 10 sudánskych libier a 1 sudánska libra = 100 piastres. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 100, 50, 10 a 5 SDD, v obehu je i niekoľko pamätných mincí.

Platobné karty

Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Sudáne u vašej bankovej spoločnosti. Vzhľadom na nestabilné politické a ekonomické podmienky v krajine je rozumné priniesť si so sebou dostatok hotovosti.

Otváracie hodiny bánk
Sobota až štvrtok od 8:30 do 12:00.

Jedlo a nápoje

Miestna kuchyňa je pomerne jednoduchá, ale výživná. Tvoria ju najmä strukoviny, kukurica, obilniny doplnené o rôzne druhy zeleniny. Hotely v Kharotume a Port Sudane hostia medzinárodné recepty a je tu i zopár samostatných gréckych a stredovýchodných reštaurácií.

Alkohol je zakázaný islamským kódexom.

Nočný život

Najlepšie rozptýlenie nájdete v Khartoume a Ondurmane, ktoré hostia národné divadlo, koncertnú sálu, kiná a hotelové, nočné kluby.

Nakupovanie

K tradičným suvenírom Sudánu patria košíky, eben, zlaté a strieborné šperky, rozmanité, remeselné výrobky a orientálne koreniny. Zakázaný a prísne trestaný je nákup gepardích kožušín, nakoľko gepard patrí medzi chránené druhy podľa Svetového zákona na ochranu flóry a fauny (WWA).

Kalendár podujatí

1. január (plus pohyblivé islamské sviatky), 3. marec (Národný deň zjednotenia), 6. apríl (Deň povstania, pohyblivé Narodenie proroka), 25. máj (Výročie revolúcie), 30. jún (Deň revolúcie), 23.-24. október (Koniec ramadanu), 25. a 31. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...