Štrasburg - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Štrasburg (po francúzsky Strasbourg, po nemecky Strassburg) je mesto nachádzajúce sa pri nemecko-francúzskych hraniciach, na ľavom brehu Rýna vo východnej časti Francúzska.

Po rokoch samosprávy bol Štrasburg v r. 1681 pripojený k Francúzsku. Od r. 1871 až do konca Prvej svetovej vojny bol pod kontrolou Nemecka, taktiež v rokoch 1940 – 1944. Výsledkom takéhoto striedavého priraďovania je presne vyhranená lokálna identita rezidentov mesta, ktorá je tvorená kombináciou pracovitosti nemeckého etnika a francúzskej temperamentnosti a sofistikovanosti.

Je hlavným mestom alsaského regiónu a departementu Bas-Rhin. Mestská aglomerácia zahŕňa Štrasburg na ľavej strane Rýna a mesto Kehl na pravej strane, ktoré patrí Nemecku.

Názov Štrasburg pochádza z názvu Strateburgum – mesto ciest, pretože mal strategickú pozíciu na západnom brehu Rýna. V súčasnosti by sme ho mohli nazvať mestom električiek kvôli excelentnej a nedávno rozšírenej sieti električiek.

Mesto bolo už v stredoveku živým komerčným centrom, keď sa začala stavať pôsobivá Cathédrale Notre-Dame. Svoj intelektuálny a umelecký vrchol dosiahlo v období renesancie. V r. 1566 tu bola založená univerzita a stala sa hlavnou reformnou silou v Alsasku. Religiózne napätia zapríčinili prevraty v 16.stor. a v 17. stor. Pripojenie mesta k Francúzsku v r. 1681 prinieslo stabilitu a umožnilo mu ekonomický rozvoj.

Symbolický význam Štrasburgu ako hlavného Európskeho mesta bol potvrdený v r. 1949, keď sa stal sídlom Rady Európy, Európskym Súdom Ľudských Práv v r. 1994 a sídlom Európskeho parlamentu v r. 1992. Po Paríži je najvýznamnejším diplomatickým mestom.

Je to významná dopravná križovatka s veľkým vnútrozemským prístavom na prieplavoch spájajúcich rieky Rýn a Rhôna. Má medzinárodné letisko.

Štrasburg je pomerne vzdialený od hlavného mesta a preto jeho kultúra je nezávislá. V meste je vlastná opera, Francúzske národné divadlo (mimo Paríža), konajú sa tu ročne dva významné medzinárodné festivaly a sídli tu dvoj národná TV stanica Arte.

Medzinárodná študentská populácia (50 000) udržuje v meste rušný a intelektuálny život. V metropole hosťuje permanentne International Space University (ISU) a Ecole Nationale d’Administration (ENA) – táto prestížna francúzska škola sem bola premiestnená v r. 1992.

Grande Ile (Veľký ostrov) je srdcom mesta, ktorý ohraničuje rieka Ill a kanál Fossé du Faux-Rempart. Dominantným znakom Štrasburgu je Cathédrale Notre-Dame v Vieille Ville (Staré mesto). Ostala nezmenená od stredoveku. V okolí katedrály sa nachádza zaujímavá kolekcia múzeí.

Hlavné námestie sa nazýva Kléber – pomenované po brilantnom rodákovi Jean-Baptiste Kléber (1753-1800), ktorý bol poverený Napoleonom Bonaparte zastávať vysoký úrad v Egypte. V blízkosti je situované námestie Gutenberg – pomenované po Johannesovi Gutenbergovi, ktorý býval v Štrasburgu v rokoch 1434 – 1444.

Hlavná ulica Grandes Arcades a k nej paralelná ulica Francs Bourgeois je mimoriadne úzka, určená je pre chodcov. V štvrti Petite France, v juhozápadnej časti Veľkého ostrova, sa nachádza štrasburské stredoveké námestie, ktoré bolo zaradené do kultúrneho svetového dedičstva UNESCO. Jeho domčeky z trámov a úzke uličky sa značne líšia od ultramoderného mesta v severovýchodnej časti mesta.

Metropola sa teší kontinentálnej klíme alsaského regiónu. Je teplá, slnečná a suchá. Vrchol turistickej sezóny je od mája do konca decembra. Odporúčame návštevu tradičných vianočných trhov.