Štátna opera – Banská Bystrica - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Štátna opera v Banskej Bystrici je stála operná scéna, ktorá bola založená v roku 1959. Od roku 1993 má štatút štátnej opery. Toto horehronské divadlo začalo písať svoju históriu ako Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Preferovanie operného žánru v dramaturgii divadla však viedlo k zmene štatútu zo spevohry na operu. Dnes sídli Štátna opera v tzv. Národnom dome – viacúčelovej budove pre kultúrno-spoločenské podujatia realizovanej v roku 1925 podľa projektu popredného slovenského architekta Emila Belluša. 


V banskobystrickej Štátnej opere začínali svoju sólistickú kariéru svetoznáme sopranistky Edita Gruberová, Ľubica Orgonášová (sólistka Metropolitnej opery v New Yorku), Sergej Kopčák i tunajší rodák – barytonista Martin Babjak, laureát Pavarottiho súťaže 1992. Členovia operného orchestra sú aj základom Symfonického orchestra Jána Cikkera, ktorý pôsobí pri opere. Od roku 1979 je banskobystrická Opera garantom opernej časti Zámockých hier zvolenských, jediného letného operného festivalu na Slovensku.


Okrem Štátnej opery môžete v Banskej Bystrici navštíviť Bábkové divadlo na Rázcestí i Divadlo Záhrada. Po kultúrnom programe počas dovolenky môžete načrieť aj do oblasti histórie: Stredoslovenské múzeum, Poštovné múzeum, Múzeum historických vozidiel, Literárne a hudobné múzeum, najvýznamnejším múzeom je však Múzeum Slovenského národného povstania s parkom vojnovej techniky. Príťažlivé je aj samotné historické centrum Banskej Bystrice. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky ubytovaní a dovolenkový oddych sa môže začať. 

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica