Stanišovská jaskyňa - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Stanišovská jaskyňa sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš, v katastrálnom území Liptovského Jána, na Liptove. Je situovaná v pravom svahu bočnej Stanišovskej dolinky, neďaleko jej ústia do údolia Štiavnice. Stanišovská jaskyňa patrí medzi najstaršie známe jaskyne Liptova i Slovenska.


Vchod do Stanišovskej jaskyne bol známy už od nepamäti. Prvýkrát bola preskúmaná a zameraná J. Bucholtzom ml. v roku 1720, opísal ju však aj Matej Bel. Jaskyňa vznikla eróznou a koróznou činnosťou podzemného toku Štiavnice za spoluúčasti vôd z atmosférických zrážok a procesov oddrobovania a rútenia zvetraného materiálu. 


V Stanišovskej jaskyni sú známe dve vývojové úrovne. Spodné poschodie predstavuje najdlhšiu chodbu v jaskyni. V hornom poschodí sa jaskynná výplň nachádza v rozmanitých formách a tvaroch, ktoré sú bohato zastúpené – najmä palicovité stalagmity, v časti pomenovanej Klenotnica.


Stanišovská jaskyňa patrí medzi ďalšie sprístupnené jaskyne Liptova, ktoré dotvárajú kolorit tohto atraktívneho územia. Liptov je najnavštevovanejšia oblasť na Slovenku. Dovolenkári tu nájdu všetko, čo potrebujú: termálne pramene, hory, jaskyne, historické a iné prírodné pamiatky. S ubytovaním nie je problém. Návštevníci Stanišovskej jaskyne môžu využiť najbližšie ubytovanie v Liptovskom Jáne. 


----------------------------------------------------------Tieto údaje boli prevzaté zo stránok Správy slovenských jaskýňV regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Demänovskú jaskyňu Slobody tvorí niekoľkoposchodový labyrint chodieb a dómov v celkovej dĺžke 7007 m. Jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu najrozličnejších tvarov a sfarbenia od alabastrovobielej po tmavočervenú. Charakteristické sú jazierka s pestrou výzdobou..
Téma: Jaskyňa
Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa