Srí Lanka - Podnebie/Počasie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované tropickými monzúnmi. Preto má ostrov nerovnomerné rozloženie zrážok počas roka. Na juhu Srí Lanky je vlhké rovníkové podnebie.

V lete je pre režim počasia rozhodujúci juhozápadný vlhký monzún. Ten prináša vlahu z Indického oceánu a výdatné lejaky. Nastáva obdobie dažďov, ktoré trvá do novembra. Juhozápadné monzúny často dosahujú silu víchrice.

Od októbra do februára vanie z chladnej Ázie smerom k pobrežiu suchý, chladnejší monzún. Smer jeho prúdenia je od severu až severovýchodu. Preto je aj severovýchodná časť Srí Lanky najsuchšia. Prechodne, od marca do júna, pevninský monzún slabne. Priemerná ročná teplota sa na ostrove pohybuje od 27-30 °C. Vysoké teploty sú pred príchodom letného monzúnu. Vtedy je v tejto časti horúco a teplota sa "šplhá" k 40 °C. Ich maximum je približne v máji. Nástup letného monzúnu znižuje teploty, ale zvyšuje množstvo zrážok. V máji sem-tam zaprší, ale pravý monzún prichádza v polovici júna. Najmä na náveterných stranách môže ročne spadnúť 200-2400 mm zrážok. Severovýchod ostrova je oveľa suchší. Na juhozápade ostrova rastú vlhké tropické pralesy, v dôsledku veľkého množstva zrážok a vysokých teplôt. V Bengálskom zálive sa často vyskytujú tropické cyklóny. Tie spôsobujú často katastrofálne záplavy.

Teplota mora má po celý rok 27-29 °C. V období dažďov - počas letného monzúnu, prší v priemere 11-19 dní v mesiaci.

Text bol prevzatý z článku RNDr. Oľgy Heleninovej uverejneného v časopise Cestovateľ

Súvisiace linky

Počasie - aktuálny stav a predpoveď na 3 dni (sk)