Srbsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Srbsko je najväčšou krajinou v rámci Zväzovej republiky Juhoslávie. Vplyv moslimského vierovyznania z obdobia tureckej nadvlády má množstvo odrazov v kultúre i architektúre Srbska.

 

Strategická pozícia hlavného mesta Belehradu na ceste pojacej Turecko so strednou Európou na okraji Karpatskej panvy v bode, kde sa rieka Sáva  stretáva s Dunajom, z neho robí komerčné a strategické centrum.

 

Mnoho stavieb mesta bolo zrekonštruovaných po 2. Svetovej vojne ako napríklad Kalemegdanova citadela s výhľadom na križovatku Dunaja a Sávy. Za návštevu stoja i Národné a Etnografické múzeum či Múzeum moderného umenia, Palác princeznej Ljubice s ohromnou zbierkou dobového nábytku.

 

Neďaleko Kraljeva nájdete korunovačný kláštor Zica, ktorý bol opäť prevedený do pôvodnej farby – jasno červená, tak ako za jeho stredovekých čias.

 

Starorímske mesto Naissus, dnes Nis bolo dôležitým obranným mestom Rímskej ríše a práve tu sa narodil cisár Konštantín, ktorého bronzová busta je vystavená v Národnom múzeu v Belehrade. Pozostatky rímskych letných sídiel v podobe vilových základov, mozaiky a mramorové dlaždice sa zachovali neďaleko odtiaľto.

 

Hlavné mesto regiónu Vojvodina Novi Sad leží na rieke Dunaj. Niektoré jeho časti ako kostoly a verejné budovy pochádzajú z 18. a 19. storočia. Nájdete tu i niekoľko zaujímavých múzeí a galérií, ale každopádne najväčšou atrakciou je Petrovaradinova veža na pravom brehu Dunaja, ktorej založenie sa datuje od rímskych čias.

 

Srbsko je doslova posiate historickými monumentmi, ale okrem vzácnych pamiatok  ponúka i relax v miestnych kúpeľoch ako napríklad Kanjiza, Bukovička, Soko a mnohých ďalších po celej krajine.

 

Ak sa rozhodnete pre aktívny oddych, Srbsko vám bude nápomocné so svojimi piatimi Národnými parkami a pohoriami ako stvorenými pre turistiku.