• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Spomienky na budúcnosť

Rumunské hory s vysokými štítmi, starými ihličnatými lesmi, horskými lúkami a malebnými osadami sú pre milovníkov prírodných krás zaujímavým a dobre prístupným miestom pre aktívny oddych.

Charakteristika/Zdroj:
E-verzia článku publikovaného v časopise Kormorán 11/2001.

Na stránke nájdete:
Osobné zážitky autora z cesty Rumunskom, informácie o turistických zaujímavostiach, fotografie.

Opisované miesta:
Sovata, Jazero Ursu, Bicaz,

Úryvok:
„Jedna z jedinečných prírodných zaujímavostí sa nachádza na hlavnej ceste z mesta Kluž smerom na Brašov. Neďaleko kúpeľov Sovata leží vyhľadávané jazero Ursu. V jeho slanej vode sa môžu kúpať aj úplní neplavci. Podobne ako v Mŕtvom mori, vysoká hustota soli drží človeka neustále na hladine a dosiahnuť dno v jazere je priam nemožné. Rozsiahly areál na brehoch jazera poskytuje všetky potrebné služby spojené s kúpaním i rekreovaním. Bufety a reštaurácie v komplexe kúpaliska, ale aj v samotnom kúpeľnom mestečku ponúkajú pestrý výber jedál a mnoho národných špecialít z mäsa za prístupné ceny. Pre náročnejších je kúsok od jazera pripravený luxusný hotel "Sovata", v ktorom sa cena za dvojposteľovú izbu aj s raňajkami pohybuje okolo tisíc slovenských korún. Luxusu konkuruje iba o pár metrov ďalej starší hotel s polovičnými cenami, ako aj lacnejšie ubytovanie v súkromí. Turistom romantikom zaiste príde vhod dobre udržiavaný kemp asi kilometer od jazera pri lesnom potoku. Nemusíte mať ani karavan, ani stan, útulné chatky umožnia prežiť v tichom prostredí niekoľko pekných dní. Celý komplex v údolí obklopujú vrchy, so zelenými, prevažne bukovými lesmi. Prítomnosť soli dokumentujú presvitajúce soľné skaly.
V neďalekom kúpeľnom mestečku Praid odbočujeme smerom na Georgeni. Odmenou za dvadsať kilometrov serpentín a prudkého stúpania je scenéria na najvyššom bode - priesmyku Bucin s nadmorskou výškou 1287 m n. m. Krásne ihličnaté lesy lemujú celú cestu a príťažlivé horské lúky na vrchu Bucin zvádzajú okoloidúcich turistov k menšej zastávke i voľnému kempovaniu. Ticho, ktoré tam vládne, narúšajú iba pastieri so stádami oviec i kráv, skupinky voľne sa pasúcich koní a priateľskí a prívetiví lesní robotníci. Po ďalších približne päťdesiatich kilometroch od mesta Georgeni je pred nami jeden z najkrajších kaňonov v Európe - Bicaz, alebo Cheile Bicazului - Žabia úžina. Tento národný park s pohorím Giurgeului, s neďalekými horami Ceahlau s najvyšším vrchom Toaca (1904 m) predstavuje ideálne miesto pre horskú turistiku a vodné športy, ale aj na potulky po horských lúkach plných vzácnej karpatskej flóry.“

Rozsah:
Cca. 3 strany textu.

Úplné znenie ...klikni
(viď príslušné číslo v archíve)


Autor/zdroj: monitor
Text bol naposledy zmenený dňa: 16.11.2001